Blagaj ir Počitelj – dvi trumpos išvykos iš Mostar

Blagaj ir Počitelj – dvi trumpos išvykos iš Mostar

Mostar tikrai nusipelno būti įtrauktas į „lankytinos vietos Bosnijoje ir Hercegovinoje“ sąrašą. Apie Mostar garsųjį tiltą ir šuolius nuo jo, taip pat apie subombarduotus ir iki šiol neatstatytus objektus bei apleistas partizanų kapines rašiau čia. O kai miestas jau apžiūrėtas, galima iškišti nosį ir už jo ribų. Dvi trumpos išvykos iš Mostar galėtų būti Blagaj dervišų vienuolynas ir Počitelj akmeninis kaimelis. Keliaujant po Bosniją ir Hercegoviną automobiliu, jas aplankyti galima per vieną dieną. Naudojantis viešuoju transportu tikriausiai prireiks dviejų. 

Ką pamatyti netoli Mostar? Trumpos išvykos į Blagaj ir Počitelj

Blagaj dervišų vienuolynas

Viena populiariausių dienos (nors gal tiksliau – pusdienio) išvykų iš Mostar yra Blagaj kaimelis, esantis vos už 14 km. Didžiausia jo įžymybė – Blagaj dervišų vienuolynas (Blagaj Tekija arba Blagaj Tekke). Jis stovi palei stačias uolas, beveik prilipintas prie jų. Vienuolynas buvo pastatytas netrukus po to, kai šias žemes užgrobė turkai osmanai, t. y. 1446 arba vėlių vėliausiai 1520 m, ir skirtas dervišams – musulmonų asketams, sufizmo išpažintojams. Po daugiau kaip 400 metų dervišai iš vienuolyno buvo ištremti, o objektas tapo turistine atrakcija. Vėliau dervišai neva sugrįžę atgal, tačiau savo akimis matyti neteko nė vieno. 2012 m. Blagaj vienuolynas buvo renovuotas ir šiandien atrodo taip pat kaip prieš 600 metų. Viduje jis įrengtas labai kukliai. Yra vyrams ir moterims skirti maldų kambariai, buvęs hamamas (pirtis) ir dar keletas kitų patalpų. Apsilankymas dervišų vienuolyne kainuoja 4 KM (2 ). 

Bosnija ir Hercegovina. Blagaj
Blagaj dervišų vienuolynas

Bosnija ir Hercegovina. Blagaj

Bosnija ir Hercegovina. Blagaj
Vienuolyno pirties lubos

Prie pat vienuolyno randasi nedidelis urvas, kuriame trykšta vienas galingiausių Europos šaltinių Vrelo Bune. Tai Buna upės ištakos. Į urvą už papildomą mokestį plukdo nedidelė valtelė. O mes ieškojom, kur čia ramioje vietelėje įmerkti kojas į vandenį. Radom, įmerkėm ir klykdami tuoj pat ištraukėm. Vanduo klaikiai šaltas! O atkakliausi arba tie, kurie nenori šaldyti kojų, gali užkopti iki viduramžiais pastatytos Blagaj tvirtovės – Stjepan Grad pilies. Bet prie 40 laipsnių karščio nusprendėm, kad visai mes neatkaklūs 🙂

Bosnija ir Hercegovina. Blagaj
Galima išsinuomoti kanoją ir truputį pasiirstyti pirmyn atgal
Bosnija ir Hercegovina. Blagaj
„Na mergaitės, gal selfį, ką?“
Bosnija ir Hercegovina. Blagaj
Į urvą plukdo štai tokia valtelė
Bosnija ir Hercegovina. Blagaj
Stjepan Grad tvirtovė (gerokai priartinta). Prie 40 laipsnių karščio ambicijų ją pasiekti nedemonstravom

Kaip nuvykti į Blagaj?

Iš Mostar į Blagaj važiuoja autobusai nr.10, nr.11 ir nr.12. Dažniausiai iš jų kursuoja nr.10, t.y. kartą į valandą arba dvi. Į autobusą įlipti paprasčiausia sustojime prie Ispanijos aikštės (Španski Trg) ir taip pat prie autobusų stoties. Bilietėlio kaina 2,10 KM (1,05 ). Kelionės trukmė 15 – 20 min.

Viduramžiškas Počitelj kaimelis

Dar viena idėja, kur trumpam nuvykti iš Mostar – viduramžiais įkurtas Počitelj kaimelis. Sprendžiant pagal stovėjimo aikštelėje susigrūdusius turistinius autobusus, jis yra rimtas Blagaj vienuolyno konkurentas. Tačiau kažkokiu stebuklingu būdu senomis akmeninėmis gatvėmis klaidžiojom beveik vieni.

Manoma, jog Počitelj buvo įkurtas 13 amžiuje. Siekiant jį apsaugoti nuo Balkanuose siautėjusių turkų, buvo pastatyta gynybinė tvirtovė. Tačiau šiems užkariauti kaimo ji nesutrukdė ir 15 a. Počitelj perėjo į turkų rankas. Jie čia pastatė mečetę ir laikrodžio bokštą, įkūrė mokyklą, atidarė viešąją pirtį ir karavaninę (nakvynės namus karavanams). Miestas klestėjo. Vėliau jo reikšmė sumenko, o 1992 – 1995 m. Bosnijos ir Hercegovinos karo metu Počitelj buvo beveik sugriautas. Teko viską atstatinėti ir restauruoti.

Bosnija ir Hercegovina. Počitelj
Počitelj
Bosnija ir Hercegovina. Počitelj
Buvusi pirtis
Bosnija ir Hercegovina. Počitelj
Mečetė

Mes pirmiausia užlipom į tvirtovės bokštą. Kai lauke 40 laipsnių karščio, viduje buvo visai maloniai vėsu. O ir visas kaimas iš čia matėsi puikūs. Toliau siauromis gatvelėmis iš lėto nuslinkom į kitą kaimo galą. Dairėmės į senus iš akmenų sumūrytus namus, turinčius ir oro kondicionierius, ir satelitines antenas… Galiausiai kaip reikiant balandžių apdergtais laiptais užsikabarojom dar ir į laikrodžio bokštą. Tačiau, be nudriskusios vėliavos, jame nieko gero neradom. O ir vaizdas iš čia buvo ne kitoks nei iš tvirtovės bokšto.

Bosnija ir Hercegovina. Počitelj
Bokštas
Bosnija ir Hercegovina. Počitelj
Panorama iš bokšto

Bosnija ir Hercegovina. Počitelj

Bosnija ir Hercegovina. Počitelj

Bosnija ir Hercegovina. Počitelj
Varpinė
Bosnija ir Hercegovina. Počitelj
Apdergti laiptai į laikrodžio bokštą

Kaip nuvykti į Počitelj?

Įsikūręs 35 km už Mostar, Počitelj pasiekiamas viešuoju transportu. Iš autobusų stoties 11:10 ir 15:00 val. išvyksta autobusas, važiuojantis per Počitelj. Gali būti, kad yra ir dar koks vienas ankstesnis autobusas, bet tokiu metu mes miegam 🙂 Bilietas kainuoja 5 KM (2,5 ). Kelionė trunka apie 50 minučių. Grįžti atgal galima tuo pačiu 11:10 val. autobusu. Jis turistus nuveža į Split Kroatijoje ir apsisukęs, maždaug apie 15:00 val., grįžta atgal. Počitelj apžiūrėti lieka 2,5 valandos, kurių tikrai užtenka. Bet kuriuo atveju, stotelėje derėtų pasirodyti kiek anksčiau, nes, pasak vietinių, autobusas čia turėtų atvykti 14:45 val. Viską reikėtų pasitikslinti autobusų stotyje Mostar ir pas vietos gyventojus Počitelj, nes tvarkaraščiai linkę keistis.

Susiję įrašai