Bratislava – nedidelė ir kukli, atsipalaidavusi ir jauki

Bratislava – nedidelė ir kukli, atsipalaidavusi ir jauki

Bratislava yra viena jauniausių Europos sostinių. Miestas tik 1993 m. tapo nepriklausomos Slovakijos valstybės sostine. Bratislava – nedidelė ir „kukli“. Kur gi nebus kukli, kai vos už valandėlės kelio įsikūrusi prašmatnioji Austrijos sostinė Viena, už poros šimtų kilometrų Budapeštas, puošnioji Vengrijos sostinė. O dar ir ta bohemiška Čekijos Praha ne per toliausiai… Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad Bratislava nenusipelno būti aplankyta. Nusipelno! Tai, kad miestas nedidelis, reiškia ne nuobodžiavimą ar neturėjimą ką veikti, bet atsipalaidavimą ir jaukumą. Mažučiame senamiestyje ar netoli jo randasi svarbiausios Bratislavos lankytinos vietos: pilis, bažnyčios, rūmai ir t.t. Visos jos pasiekiamos pėsčiomis, net gi nenuvarginant kojų. Todėl ramiai ir neskubant, su kavos ar alaus petraukėlėmis, Bratislavoje galima praleisti vieną – dvi smagias dienas. 

Bratislava: lankytinos vietos

Bratislavos pilis

Dunojaus pakrantėje ant kalvos stūkso Bratislavos pilis (Bratislavský hrad) – ne tik miesto simbolis, bet ir viena lankomiausių vietų mieste. Ant kalvos žmonių gyventa buvo dar akmens amžiuje, o apie čia stovinčią pilį rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą užsiminta 907 m. Kaip kad jau su tomis pilimis būna, ją perstatinėjo kiekvienas valdovas. Vienas gotikiniu stiliumi, kitas – renesansiniu, dar kitas – barokiniu. Vienam reikėjo vartų iš rytų, kitam – iš vakarų. Taip pilis augo ir keitėsi. 1811 m. ji buvo sudeginta ir pusantro šimto metų stūksojo apleista. Vėliau sekė keletas rimtų rekonstrukcijų ir šiandien pilis atvira lankytojams. Apsilankymas kieme ir sode yra nemokamas. Bilietas į pilyje veikiantį istorijos muziejų kainuoja 8 .

Slovakija Bratislava
Bratislavos pilis

Slovakija Bratislavos pilis

Slovakija Bratislava
Pilies sodas
Slovakija Bratislava
Panorama nuo pilies kalno. Kitame Dunojaus krante – sovietinės architektūros gyvenamieji kvartalai

Šv. Martyno katedra

Bratislava 16 – 19 a. buvo Vengrijos karalystės sostinė ir valdovų karūnavimo vieta. 1563 – 1830 m. Šv. Martyno katedroje (Katedrála svätého Martina) buvo karūnuota 19 monarchų. Net ir praėjus porai šimtmečių po paskutinės ceremonijos, Bratislavoje kasmet švenčiamas „Karūnavimo festivalis“. Ne be reikalo senamiesčio grindinyje išsidėstę daugybė karūnų – jomis sužymėtas kelias, kuriuo vykdavo „šviežia iškeptas“ valdovas.

Slovakija Bratislavos katedra
Šv. Martyno katedra
Slovakija Bratislava
Karūnos senamiesčio grindinyje

Šv. Mykolo vartai ir bokštas

Viduramžiais Bratislavą supo gynybinė siena, o patekti į miestą buvo galima tik per vienus iš 4 vartų. Iš jų iki šių dienų išliko tik Šv. Mykolo vartai (Michalska brana). čia būta jau 13 – 14 a. Vartus puošia Šv. Mykolo bokštas, šiandieninę išvaizdą įgavęs 18 a. vid. Grindinyje netoli vartų randasi Bratislavos „nulinis kilometras“, nurodantis atstumus iki kitų pasaulio šalių sostinių. Tik va Vilnių slovakai kažkaip pamiršo… Gal nežinojo atstumo?

Slovakija Bratislava
Šv. Mykolo vartai ir bokštas
Slovakija Bratislava
Atstumai nuo Bratislavos iki kitų valstybių sostinių

Paminklas Gorbačovov korbač

Tačiau paminkle, vaizduojančiame iš Sovietų sąjungos išsilaisvinusias šalis, Lietuva ir Vilnius pamiršti nebuvo. Norint viską išsiaiškinti plačiau, teko atlikti šiokį tokį detektyvinį tyrimą (kadangi informacijos nė viena suprantama kalba rasti nepavyko). Panašu, kad paminklas skirtas pagerbti Gorbačiovui – paskutiniam TSRS prezidentui, kuriam vadovaujant sąjunga subyrėjo. Pirmiausia paminklas buvo pastatytas Kočise mieste ir tik vėliau atkeliavo į sostinę Bratislavą.

Slovakija Bratislava

Slovakija Bratislava

Naujasis tiltas, Nacionalinio sukilimo tiltas, UFO tiltas

Šis tiltas buvo pastatytas 1972 m. Tuo metu jis buvo naujausias mieste, todėl taip itin paprastai jis buvo ir vadinamas – Naujasis tiltas arba Nový most. Oficialus tilto pavadinimas būtų „Most SNP“ (Most Slovenského národného povstania), išvertus į lietuvių kalbą – „Slovakijos nacionalinio sukilimo tiltas“. Bet dėl skraidančios lėkštės formos restorano tilto viršuje, jam prigijo dar ir „UFO“ vardas. Čia iš serijos „kaip pavadinsi, taip nepagadinsi“.

Slovakija Bratislava
Ufo tiltas

Slovakija Bratislava

Šv. Elžbietos bažnyčia

Dar viena lankytina vieta Bratislavoje – Šv. Elžbietos bažnyčia (Kostol svätej Alžbety). Ji buvo pastatyta 20 a. pr. ir skirta Elžbietai – Vengrijos princesei, vėliau paskelbtai šventąja, atminti. Tačiau bažnyčia, kaip ir UFO tiltas, nebūtinai vadinama oficialiu vardu. Bažnyčią nudažius mėlynai, jai prilipo ir atitinkamas pavadinimas – „Mėlynoji bažnyčia“.

Slovakija Bratislava
Mėlynoji banyčia

Grasalkovič rūmai

1760 m. pastatyti Grasalkovič rūmai (Grasalkovičov palác) buvo pavadinti jų pirmojo savininko ir gyventojo grafo Antano Grasalkovičiaus vardu. Vėliau juose buvo priminėjami garbingi Austrijos – Vengrijos Imperijos svečiai, vyko prašmatnios puotos ir iškilmingi renginiai. Šiandien rūmai yra oficiali Slovakijos prezidento būstinė. Tačiau pats prezidentas juose negyvena. Apsilankymas rūmuose negalimas, tačiau prezidentūros sodas atviras visiems.

Slovakija Bratislava
Grasalkovič rūmai

Primatial rūmai

Primatial rūmai randasi pačiame senamiesčio centre. 18 a. pab. pastatyti rūmai svarbūs tuo, kad čia esančioje Veidrodžių salėje 1805 m. buvo pasirašyta taikos sutartis tarp Prancūzijos ir Austrijos imperijos. Autografu taiką užvirtino garsusis prancūzų karvedys Napoelonas Bonapartas.

Slovakija Bratislava
Primatial rūmai
Slovakija Bratislava
Fontanas rūmų kieme

Bratislavos statulos

Nors Bratislava dėl statulų nėra pamišusi kaip kad Makedonijos sostinė Skopje, tačiau jų trūkumu miestas skųstis taip pat negali. Jos savotiškai žaviai atpasakoja miesto istoriją bei keisčiausias legendas. Populiariausios statulos sustatytos senamiestyje.

Schöne Náci

Schöne Náci, jei verstume iš vokiečių kalbos, reikštų „gražusis nacis“. Tačiau su naciais statula nieko bendro neturi. Tai prisiminimas apie vieną Bratislavos gyventoją, vardu Ignác Lamár. Žmogelis buvo šiek tiek trenktas. Jei tikėti romantiškomis legendomis – iki to jį privedė meilė be atsako. Nuo tada nelaimingas įsimylėjėlis mandagiai sveikindavo visas gatvėje sutiktas moteris, neretai padovanodamas joms gėlių. 1997 m., t. y. praėjus 30-mečiui nuo Ignác Lamár mirties, Bratislavos senamiestyje buvo pastatyta sidabrinė statula jam atminti.

Slovakija Bratislava
Schöne Náci

Napoleono kareivis

Dar viena su (šįkart laiminga) meile susijusi statula vadinama „Napoleono kareivis“. Napoleono armija atvyko į Bratislavą 1805 m. Vienas kareivis įsimylėjo vietinę merginą ir pasiliko mieste visam laikui. Metęs karines pareigas, prancūzas tapo putojančio vyno „Hubert“ gamintoju. Legenda romantiška, reali istorija – nelabai. Bet negi dabar imsi ir viską sugadinsi? 🙂 Statula – per visur nučiupinėta, o suoliukas, į kurį pasirėmęs stovi kareivis, yra labiausiai nusėdėtas visoje Bratislavoje.

Slovakija Bratislava
Napoleono karys

Čumil

Čumil arba „Man at work“ (liet. „vyras darbe“) – truputis sarkazmo Bratislavos senamiestyje. Čumil reiškia „stebėtoją“. Vyriškis stebi pro šalį praeinančias moteris, ypatingai tas su sijonais ar suknelėmis… Statula taip pat pašiepia tipišką komunizmo laikų darbuotoją. Suprask, atėjau į darbą, reiškia – jau atlikau pareigą, negi dabar dar ir dirbsi?

Slovakija Bratislava
Čumil

Hans Christian Andersen

Garsusis danų rašytojas Hans Christian Andersen taip pat užsidirbo statulą Bratislavos centre. 1841 m. viešėdamas čia, autorius negailėjo miestui komplimentų: „Bratislava yra labai graži, nuostabios merginos ir geras vynas“. „Jei jūs norite pasakos, jūsų miestas yra pasaka“ – liaupsino toliau. Akivaizdu, kad tai paglostė Bratislavos savimeilę, ir šiandien mieste stovi rašytojui skirtas paminklas.

Slovakija Bratislava
Paminklas Hans Christian Andersen
Slovakija Bratislava
Pasakų personažai. Atpažįstat?

Slavín

Kiek atokiau centro, ant kalvos su visai neprasta miesto panorama, randasi Slavín memorialas gigantiškas betoninis paminklas ir karių kapinės. Jis skirtas sovietinės armijos kariams, žuvusiems per 1945 m. Bratislavos išlaisvinimą iš vokiečių, atminti. Paminklas buvo atidengtas 1960 m., 15 miesto išlaisvinimo metinių proga.

Slovakija Bratislava
Slavín memorialas
Slovakija Bratislava
Panorama nuo kalvos

Viešbutis „Galeria“

Margiausias ir keisčiausias Bratislavoje matytas pastatas buvo viešbutis „Galeria“. Neturi jis istorinės reikšmės, neapipintas būtomis ar nebūtomis istorijomis. Bet spalvotas ir chaotiškas tai jau iki sąmonės netekimo. Randasi prie pat geležinkelio stoties, todėl atvykus į Bratislavą traukiniu, verta užmesti akį į šį „mirga marga“ kūrinį. Iš smalsumo pasidomėjau, kiek kainuoja čia apsistoti. Pasak Booking.com, nakvynės kaina šiame viešbutyje prasideda nuo 60 €.

Slovakija Bratislava
Viesbutis „Galeria“

Devino pilis

Devino pilis (Hrad Devín) įsikūrusi ant kalvos, Dunojaus ir Moravos upių santakoje. Rašytiniuose šaltiniuose ji pirmą kartą buvo paminėta puse amžiaus anksčiau nei Bratislavos pilis, t. y. 864 m., nors pirmosios gyvenvietės čia būta daug anksčiau. Viduramžiais pilis tarnavo gynybiniais tikslais, kol 1809 m. ją sugriovė Napoleono kariuomenė. Šiandien pilis rekonstruota ir pritaikyta apsilankymams. Bilieto kaina 2 €.

Slovakija Dervino pilis
Devino pilis

Slovakija Dervino pilis

Slovakija Dervino pilis
Panorama iš pilies. Lygumos kaip Lietuvoje, o vingis galėtų būti Nemuno

Kaip nuvykti į Devino pilį?

Devino pilis nuo Bratislavos nutolusi apie 12 km. Ji per 15 – 20 min. pasiekiama autobusu Nr.29, išvykstančiu iš po Naujojo tilto (to su ufonautų lėkšte). Tinka ir autobusas Nr.28, bet Nr. 29 veža iki pat pilies papėdės.

Dar keletas nuotraukų iš Bratislavos

Slovakija Bratislava

Slovakija Bratislava

Slovakija Bratislava

Slovakija Bratislava

Slovakija Bratislava

Slovakija Bratislava

Slovakija Bratislava

Komentarai