Brod kaimas: vaizdingas Kosovo užkampis ir šūdų gatvė

Brod kaimas: vaizdingas Kosovo užkampis ir šūdų gatvė

Kosovas mus iškart įkvėpė.  Šioje šalyje nežinomybė „kaip nuvažiuoti?“, „kur miegoti“, „ką pamatyti?“ nėra kliūtis.  Taip turbūt yra dėl svetingų vietinių žmonių. Kosove kažkodėl jautiesi labai gerai ir itin saugiai. Tiek dieną, tiek naktį, tiek tranzuodamas pakelėje. Todėl ilgai negalvoję iš antro pagal dydį miesto Prizren nusprendėm nusibelsti į giliausią Kosovo kaimą – Brod. Kodėl ten? Todėl, kad ten turėtų būti labai gražu. Tiek težinojom. Visa kita tebuvo dideli klaustukai. Nuvažiuosim ir viską pamatysim patys.

Brod kaimas Kosovo užkampyje

Ramadano pabaiga ir kelionė autostopu į Brod kaimą

Nors teoriškai daugiau kaip 90 % Kosovo gyventojų yra musulmonai, šalis nepasirodė nei konservatyvi, nei taip jau labai tą islamą praktikuojanti. Iki tol, kol baigėsi ramadanas… Tą rytą gyvenimas šalyje sustojo. „Jums jau reikia išsiregistruoti. Mes šiandien norim švęsti“ – nekantriai trypčiojo motelio darbuotojas prie mūsų kambario durų. Mikliai susikrovėm kuprines ir išsinešdinom. Tik niekas mums nepasakė, jog kavos reikės ieškoti su žiburiu, o norint rasti autobusą – nepadės nė žiburys… Tačiau Kosove tranzuoti lengva. llgiau kaip 10 minučių pakelėje stypsoti neteko. Be to, ramadano pabaigos proga visi „miestiečiai“ važiavo į kaimus, aplankyti artimųjų.  Todėl be didesnio vargo atsidūrėm Brod kaime.

Kosovas. Brod
Pakeliui į Brod kaimą
Kosovas. Brod
Keletą kilometrų galima nužingsniuoti ir pėsčiomis, nes labai gražu
Kosovas. Brod
Štai ir Brod kaimas

Brod kaimas ir jo gyventojai

Brod kaimas – ne toks jau mažas. Jame yra kelios maisto prekių parduotuvės, dvi ar trys kavinės ir tiek pat restoranų. Ir dvi mečetės. Beveik metropolis, tik va – nėra nei viešbučių, nei hostelių. Tačiau buvo tekę girdėti, kad užklydusį keliautoją kas nors kur nors vistiek priglaus.  Taip ir nutiko. Vietinis dėdulė pasiūlė kuklią nakvynės vietą už visai nekuklius 20 eurų. Pro suklypusius medinius vartus įėjom į kiemą. Vešli žolė man siekė iki pažastų. Ne ką geriau atrodė ir viduje: viskas apšepę, apraizgyta voratinkliais, šaldytuve pelėsiai. Lovos nepaklotos, o iš antklodės išlindęs voras pasislėpė po lova… Trūko tik prieš tai čia nakvojusių keliautojų griaučių… Bet dėl vienos nakties visą kaimą sukelti ant kojų nenorėjom. Be to, visas namas tą naktį turėjo priklausyti tik mums. Kaimo turizmas, tad nėra ko skųstis.

Kosovas. Brod
Kaimo architektūra
Kosovas. Brod
Namo, kuriame miegojom, kiemas. Ir žolės iki pažastų…
Kosovas. Brod
Tokių „dekoracijų“ kaime netrūksta
Kosovas. Brod
Kaimo gyventojos

Brod gyventojai – paprasti, draugiški atvykėliams ir be galo smalsūs. Drąsesni mojavo ir sveikinosi, kuklesni slapta žvilgčiojo. O mes savo ruožtu susipažinom su beveik visu kaimu. Norėjom pajodinėti, todėl ieškojom, kas mums du arklius paskolintų ir galbūt kokį dailų gamtos kampelį parodytų. Apklausėm parduotuvių savininkus, šie išbėgę į gatvę klausinėjo einančių pro šalį. Tačiau „vyriausiojo arklininko“ tą dieną rasti nepavyko.

Kosovas. Brod
Raitelis. Bet ne „vyriausias arklininkas“

Šiukšlės upėje ir šūdų gatvė

Buvo šiek tiek apmaudu, kad nepavyko rasti arklių. Juolab, kad jie ganėsi kiekvienoje kaimo pievoje, įskaitant ir stadioną. Teko po Brod vaikščioti pėsčiomis. Per kelias minutes viską ir apėjom. Vieni namai – modernūs ir tvarkingi, kiti – apšepę, be langų, be durų, sugriuvę ir seniausiai nebegyvenami. Brod toli gražu ne architektūrinis šedevras. O per kaimą tekantis kalnų upelis atlieka sąvartyno vaidmenį. Mažiausiai pastangų išnešti šiukšles kainuoja gyvenantiems paupyje. Tik atidaro duris ir jau kaip svies visą šlamštą į vandenį…

Tačiau nuotaiką, kad ir kaip keistai nuskambės, praskaidrino… šūdai. Radom šūdų gatvę – tikrąją to žodžio prasme!  Pasieniuose buvo surikiuotos arklių išmatos. Bent jau mano „įgudusios ūkininkės“ akis taip nusprendė. O už gretimo kampo – dar daugiau š… Čia pradėjom kvatoti – kelionė į Brod jau atsipirko. Gyvulių išmatos čia džiovinamos ir vėliau naudojamos (kiek teko matyti) namų apšiltinimui. Gal ir neblogas verslo planas, kadangi arklių šiose apylinkėse turbūt daugiau negu žmonių.

Kosovas. Brod
Šūdų gatvė. Nu kaip kitaip ją dar pavadinti?
Kosovas. Brod
Visur š*dai
Kosovas. Brod
Apšiltinamosios medžiagos tiekėjas

Sharri nacionalinis parkas

Kadangi arkliai Brod kaime naudojami apšiltinimo medžiagų gamybai, bet ne jodinėjimui, artimiausias apylinkes taip pat teko tyrinėti pėsčiomis. Kuo labiau nuo kaimo centro tolom, tuo švaresnis darėsi upelio vanduo. Netrukus pasiekėm Šaro (Sharri) nacionalinį parką, kuriame esančius to paties pavadinimo kalnus Kosovas dalinasi su Makedonija ir Albanija. Laiko iki sutemų buvo likę ne tiek jau daug, todėl lengviausiu keliu patraukėm artimiausio kanjono link. Brovėmės tiek, kiek buvo įmanoma: avių pramintais takeliais, per akmenis, per visokias varnalėšas ir dilgėles. Pasiekus kanjono pakraštį, galimybės prasibrauti toliau nebeliko. Keliaujant atgal, matėm nakčiai namo grįžtančias avių bandas, lydimas piemenų ir šunų. Taip pat ir karves. Tobula kaimo idilė. Vakaras baigėsi vietinėje knaipėje.

Kosovas. Brod
Kuo toliau nuo kaimo ėjom, tuo mažiau šiušklių upelyje mėtėsi
Kosovas. Brod. Šaro kalnai
Šaro kalnai

Kosovas. Brod. Šaro kalnai

Kosovas. Brod
Kanjonas
Kosovas. Brod. Šaro kalnai
Avys pakeliui namo
Kosovas. Brod
Ir karvės pakeliui namo

Brod kaimas: praktinė informacija

Atvykimas į Brod. Iš Prizren į Dragash kelis kartus per dieną važiuoja autobusas. Porą kartų ryte ir turbūt kartą apie pietus. Bilietas kainuoja 1 €. Nuo Dragash iki Brod kaimo – dar 12 kilometrų autostopu. Automobilių šiame kelyje nėra daug, tačiau kas nors tikrai pavėžės. Grįžimas „į civilizaciją“ vyksta taip pat. Iš Brod į Dragash – autostopu. Autobusas iš Dragash į Prizren važiuoja 3 – 4 kartus. Vėl gi – pirmoje dienos pusėje. Tvarkaraštis kabo ant kioskelio autobusų stotyje prie degalinės.

Nakvynė. Kadaise egzistavo „Guesthouse Brod“ svečių namai. Ar jie vis dar veikia – reikėtų klausti centrinėje kaimo parduotuvėje, nes, panašu, kad būtent virš jos ir buvo nuomojami kambariai. Mums nakvynę pasiūlė vienas kaime sutiktas vietinis. Antrą kartą ten pat turbūt nemiegotume (arba ne už 20 €). Brangesnė alternatyva būtų už 3 km esantis Arxhena viešbutis (kaina nuo 40 €). Dar vienas variantas – Dragash kaime įsikūręs Meka viešbutis (nuo 30 € ).

Ką veikti Brod? Smagiausia pramoga – jodinėjimas. Tačiau spontaniškai nevisada gali pasisekti gauti arklių. Taip pat galima leistis į įvairios trukmės ir sudėtingumo žygius. Teko matyti net ir sužymėtą taką, prasidedantį prie vieno iš geriamo vandens fontanėlių kaimo pakraštyje. Užkietėjusiems žygeiviams truputis naudingos informacijos apie žygius Brod ir Dragosh apylinkėse anglų kalba yra čia.

Susiję įrašai

Komentarai