Budapeštas: viena naktis niekada nemiegančiame mieste

Budapeštas: viena naktis niekada nemiegančiame mieste

Puošnioji Vengrijos sostinė Budapeštas kasmet sulaukia kelių milijonų turistų. Kur čia nesulauks, kai mieste tiek daug lankytinų vietų: muziejų, parkų, aikščių, bažnyčių, pilių ir t.t. Dalį jų aplankėm ir mes… Stengdavomės atsikelti kiek (mums) įmanoma anksčiau. Tačiau beviltiškai – į miestą, geriausiu atveju, susiruošdavom tik po vidurdienio, kai visi kiti jau stropiai vykdydavo „ką pamatyti Budapešte“ programą. O tada jau skuosdavom paskubomis, kad kuo daugiau apžiūrėti, kol dar nesutemo. Žinoma, matėm visus svarbiausius objektus: milžinišką Parlamento pastatą, didžiulę Budos pilį, Žvejų bastioną, Švento Stepono baziliką, Didvyrių aikštę ir dar daug kitų „privalomų“ lankytinų vietų. Tačiau lakstydami po svarbius objektus, miesto dvasios pajusti nesuspėjom. Todėl penktadienį į miestą išėjom tik nusileidus saulei. Ir tai buvo pats geriausias Budapešte praleistas laikas! 

Naktinis Budapeštas: ką veikti niekada nemiegančioje Vengrijos sostinėje?

Budapeštas garsėja smagiu naktiniu gyvenimu: barais, pub’ais, klubais ir pan. Tačiau nebūtina kiaurą naktį praleisti vien tik juose. Miestas siūlo keletą puikių alternatyvų tiems, kam nesimiega (arba nesiseka keltis anksti ryte): nuo kultūrinės naktinės programos iki barų griuvėsiuose ir saulėtekio Žvejų bastione. 

Naktinė ekskursija laivu

22:30 val. prasidėjo mūsų ekskursija Dunojumi. Pasiplaukiojimas laiveliu yra viena populiariausių pramogų Budapešte. Tą padaryti galima ir šviesiu metu, ir sutemus. Tikrai verta išbandyti tiek dieninę, tiek naktinę ekskursiją. O jų yra įvairių: nuo valandos trukmės paprastos išvykos iki turų, kuriuose informacija pateikiama net 30 kalbų (įskaitant ir lietuvių). Norint paplaukioti šiek tiek prašmatniau, galima rinktis ekskursiją Dunojumi su vakariene ir tradicine vengrų muzika. Tačiau bet kuriuo atveju, visi laiveliai plaukia pro tuos pačius, naktį itin dailiai apšviestus, pastatus. Mūsų pasirinktas turas kainavo 2500 HUF (9 €). Į šią kainą buvo įtrauktas neribotas ekskursijų (identišku maršrutu) skaičius dvi dienas. Jį nusipirkom pakrantėje iš Dunayacht kompanijos. Toks absoliučiai lietuviškas patarimas: jei keliaujat grupelėje ir valandai laiko nebijot išsiskirti bei norit sutaupyti kelis eurus – perkat du bilietus ir plaukiojat atskirai: pirma vieni du, tada kiti du ir t.t.

Dunojus Budapeštą dalina į dvi dalis, kurios anksčiau buvo du savarankiški miestai Buda ir Peštas. Ekskursija laiveliu truko 1 valandą: prasidėjo prie Elizabetos tilto (Erzsébet híd) ir tęsėsi iki Parlamento pastato. Plaukėm ir dairėmės į abu krantus. Viename Budos pilis, Žvejų bastionas, Citadelė, kitame – garsusis Parlamentas, sulaukiantis daugiausia dėmesio. Ir viskas taip gražiai apšviesta!

Naktinis Budapeštas
Citadelė ir Laisvės statula
Naktinis Budapeštas Vengrija
Tolumoje Mátyás bažnyčia ir Žvejų bastiono bokštelis

Vengrijos Parlamentas

Ant Dunojaus kranto, Pešto pusėje, stūksantis milžiniškas Vengrijos Parlamentas yra vienas didžiausių parlamentinių pastatų visame Pasaulyje. Didesnis už garsųjį Londono parlamentą, kuo vengrai (man atrodo) labai didžiuojasi. Pažeriu pluoštą įspūdingų skaičių. Palei Dunojų besidriekiančio rūmų sparno ilgis yra 268 m. Plačiausioje vietoje pastatas siekia 196 m., aukščiausioje – 96 m. Rūmuose yra 691 kambarys, 13 liftų, 20 km laiptų ir 3 km raudono kilimo. O kur dar šimtai ofisų ir koridorių labirintas. Parlamento pastatas yra miesto simbolis bei labiausiai fotografuojamas objektas Budapešte. Nors rūmai užtektinai įspūdingi dienos metu, jų grožis naktį priverčia kartelį kitą aiktelėti.

Vengrija.Budapeštas. Parlamentas
Vengrijos Parlamentas

Vengrija. Naktinis Budapeštas

Laivės tiltas

Laisvės tiltas (Szabadság híd) buvo pastatytas 19 a. pab. Tai pats trumpiausias Budapešto tiltas per Dunojų. Naktimis tai populiari piknikų vieta. Šis tiltas dar garsėja kaip potencialių savižudybių vieta. Sakoma, bent kartą per dvi savaites ugniagesiai nuo jo vis nukrapšto kokį gyvenimu nusivylusį žmogelį… 

Vengrija. Naktinis Budapeštas
Laisvės tiltas

Vakarienei guliašas

Po pasiplaukiojimo Dunojumi skrandis akiplėšiškai pranešė apie savo egzistavimą. Atėjo metas paragauti žymiojo vengriško guliašo. Neieškojom restoranų, garsėjančių autentiškais receptais. Vidurnaktį žydų rajone įlindom į „maisto kiemelį“, vadinamą „KARAVÁN“. Čia viename iš furgonėlių buvo pardavinėjamas guliašas, kuriuo mes ir pasistiprinom. 

Vengrija. Budapeštas. Guliašas
Guliašas

Barai apleistuose pastatuose

Budapeštas mėgsta ir moka linksmintis. Viena populiariausių naktinių ekskursijų yra „Pub’s Crawl“ arba, paprasčiau tariant, „Barų turas“, kuomet gido lydima chebrytė lanko madingas pasilinksminimo vietas. Stilingų barų Budapešte pilna, tačiau miestas labiausiai garsėja barais ir pub’ais, įsikūrusiais apleistuose pastatuose ir jų kiemuose. O dauguma tokių vietų randasi žydų kvartale. Į keletą iš jų užsukom ir mes.

Szimpla Kert

Legendinis Szimpla Kert laikomas visų „griuvėsių barų“ pradininku. Jis įsikūręs apleisto fabriko patalpose. Dideliame vidiniame kieme vasarą vyksta „tūsas“ su gyvos muzikos koncertais ar DJ pasirodymais. O sekmadienio rytais čia veikia ūkininkų turgus. Baras yra toks populiarus, kad keliautojai į jį ateina jau beveik kaip į muziejų. Iš pradžių visi ginkluoti fotoaparatais apsuka ratą po per du aukštus išsidėsčiusias patalpas, o po to neatsispiria pagundai išgerti alaus, vyno ar kokteilių. Atmosfera čia labai smagi, o ir kainos, lyginant su kitais „griuvėsių barais“, nesikandžioja. Bent trumpam užeiti tikrai verta. O jei nepatiks, išeisi apsisukęs – padavėjai atsipūtę ir netrukdo norintiems tik pasidairyti. Užskaitom.

Vengrija. Budapešto barai
Szimpla Kert baro kiemas
Vengrija. Budapeštas Szimpla Kert
„Sofutė“

Vengrija. Budapeštas Szimpla Kert

Kiti žydų kvartalo barai

Kiti garsesni vardai griuvėsių barų tarpe būtų Kuplung (nelabai patiko, alus nepigus), Rácskert (kiemas panašus į Kuplung, bet sako gerenis už pastarąjį) ir Instant (didžiausias iš visų). Sunku kažką patarti ar rekomenduoti – visi šie barai kažkuo panašūs ir kažkuo skirtingi. Geriausia eiti pasikliaunant „ausies nuojauta“ – kur muzika ir kur šurmulys. Ir užmesti akį į alaus kainas, nes jos čia gana smarkiai svyruoja. Kiekvienas tikrai ras kažką patinkančio ir tinkančio. Mes dar aplankėm UdvarRom – hostelio barą, čia pigus alus, bet už apsilankymą WC nulupo keliasdešimt centų, kuo aš labai pasipiktinau 🙂

Gozsdu udvar

Gozsdu udvar arba Gozsdu kiemas pavadintas rumunų nekilnojamo turto maklerio vardu. Tai greičiau barais nusėtas pasažas nei kiemas, beveik linksmybių miestas. 2:30 val. viskas jau užsidarinėjo, o kai kuriems iš lankytojų tą naktį grįžti namo nebuvo lengva 🙂

Vengrija. Budapešto barai
Gozsdu udvar barų pasažas

Naktinis pasivaikščiojimas Dunojaus pakrante

Po pasisukinėjimo baruose, apie 3:00 val. vėl patraukėm prie Dunojaus. Galvojom dar kartą pasigrožėti nuostabiai apšviestais statiniais. Ir ką tu sau galvoji, VISI apšvietimai buvo išjungti! Tamsoje skendėjo ir Citadelė, ir Budos pilis, ir Žvejų bastionas. Neapšviestas stovėjo net ir Parlamentas! Pfff, šitokio pokšto (ar taupymo programos) iš Budapešto mes tikrai nesitikėjom. Nors viskas nebuvo taip jau blogai, tiesiog dairantis iš laivelio miestas atrodė gražiau 🙂

Vengrija. Budapeštas. Dunojus
Dunojaus pakrantė

Batai Dunojaus pakrantėje

Dunojaus pakrantėje, visai netoli Parlamento, išrikiuoti geležiniai batai yra liūdnas priminimas apie II Pasaulinio karo metais nužudytus žydus. Batai tuomet buvo vertingas dalykas, todėl ant Dunojaus kranto atvarytos aukos privalėdavo juos nusiauti. O tada pasipildavo kulkos… Šis savotiškas memorialinis paminklas buvo įrengtas 2005 m. Pakrantėje išsirikiavo 60 porų įvairaus dydžio batų. Tai ir vyriški, ir moteriški, ir net vaikiški batai – šaudomi buvo visi, neatsižvelgiant amžių ar lytį. 

Vengrija. Budapeštas. naktį
Batai Dunojaus pakrantėje

Budos pilis

Didžiulė Budos pilis (Budavári Palota) naktį atrodo stulbinamai (kol apšviesta). Pirmoji pilis ant šio kalno buvo pastatyta 1265 m. Vėliau ji plėtėsi, griuvo, degė, buvo atstatinėjama ir rekonstruojama, kol tapo puošniais rūmais – tokiais, kokius matom ir šiandien. Dieną juose galima praleisti valandų valandas. Čia įsikūręs Budapešto Istorijos muziejus, Nacionalinė galerija, Szechenyi Nacionalinė biblioteka, Vaistinės muziejus. Budos pilies kiemai atviri visą parą. Naktį čia šimtą kartų romantiškiau nei dienos metu, kuomet į pilį užsuka kiekvienas Budapešto lankytojas. Vaikštinėdami po tamsokus kiemus sutikom tik du turistus, du ežiukus ir katę. 

Vengrija. Naktinis Budapeštas
Budos pilis
Vengrija, Budapeštas. Budos pilis
Budapešto panorama nuo Budos pilies

Saulėtekis prie Žvejų bastiono

Žvejų bastionas (Halászbástya) buvo pastatytas 1895 -1902 m. Vengrijos valstybės tūkstantmečio proga. Tokį pavadinimą statinys gavo nuo viduramžiais šią teritoriją saugojusios ir gynusios žvejų gildijos. Septyni bastiono bokštai simbolizuoja 7 magijarų gentis, Vengrijos žemėse įsikūrusias 9 a. pab. Žvejų bastionas yra ne tik viena gražiausių Budapešto apžvalgos aikštelių, bet ir populiari vieta pasitikti saulei. Įsitaisėm nedideliame balkone ir kantriai stebėjom iš lėto raustantį dangų. 6:00 val. ryto saulei išlindus iš už horizonto, mes susiruošėm „namo“. Prie metro jau veikė vienas kioskelis, suteikęs tiek daug laimės. Pagaliau galėjom nusipirkti kavos ir bandelę. O pusryčiauti pigiai ir dar su vaizdu į Parlamentą pasiseka ne kiekvieną rytą. 

Vengrija. Budapeštas
Brėkšta
Budapeštas
Saulėtekis Budapešte

Vengrija. Budapeštas. Saulėtekis

Budapeštas Vengrija

Saulėtekis Budapešte

Bemiegė naktis Budapešte buvo daug smagesnė nei intensyvi diena skuodžiant per lankytinas vietas. Budapeštas žavus tuo, kad naktinėti galima mieste, o ne vien tik jo baruose. Į klausimą, ar miestas tikrai niekada nemiega, atsakymas yra dvejopas: ir miega, ir nelabai. Miega tik Buda (ten kur pilis ir Žvejų bastionas). O Peštas judrus visą naktį: kas linksminasi klubuose, kas gurkšnoja alų baruose ar tiesiog miesto aikštėse, kas tūsinasi laivuose Dunojaus pakrantėje, o kas tiesiog šmirinėja po miestą. 

Komentarai