Juodkalnijos pajūris – Baras, Budva ir Ulcinj. Lankytinos vietos ir „silkės“

Juodkalnijos pajūris – Baras, Budva ir Ulcinj. Lankytinos vietos ir „silkės“

Žavus tas Juodkalnijos pajūris. Ir netgi labai! Įsivaizduok idiliškus pakrantės miestelius ir dailius jų senamiesčius. Kvapnius pušynėlius ir tuščius paplūdimius. Švarutėlį krištolo skaidrumo vandenį ir tolumoje stūksančius įstabaus grožio kalnus. Jaukius apartamentus už mažą kainą ir su vaizdu į jūrą. Skamba visai neblogai…? Taip Juodkalnija turėtų atrodyti rudenį, pasibaigus masinėms atostogoms ir atvėsus orams. O dabar taip: paplūdimiuose pristatyk daugybę gultų. Ant jų, tarp jų ir visur kur tik telpa suguldyk minią žmonių. Nepamiršk užkelti nakvynės kainas (ne, ne už tuos minėtus apartamentus su vaizdu į jūrą, bet už mažą tamsią kamurkę). Štai – dabar jau realesnis vaizdas, kaip Juodkalnijos pajūris atrodo sezono įkarščiu.

„Susigrūdę kaip silkės bačkoje. Blogiau negu Palangoje per Mindaugines“ – išrėžiau pamačius šitiek žmonių Baro paplūdimyje. Tačiau bambėjau visai be reikalo – tuomet dar nežinojau, kas dedasi populiariojoje Budvoje… Nors nesvarbu, ar ten, ar ten – visas Juodkalnijos pajūris vasarą užsikemša. O keliautojas ar poilsiautojas čia tėra silkė. Turtinga ar eilinė – bet vis tiek silkė 🙂 Todėl šiandien pasakojimas apie Juodkalnijos pajūrio „silkes“. Na, ir dar apie keletą lankytinų vietų.

Juodkalnijos pajūris: paplūdimiai ir miesteliai. „Silkės“ ir lankytinos vietos

Juodkalnijos pajūryje aplankėm tris miestelius: Bar, Budva ir Ulcinj. Pašniukštinėjom po jų senamiesčius bei „išbandėm“ kelis paplūdimius.

Baras – „silkės“ už prieinamą kainą

Baras (Bar) – smagaus pavadinimo nedidelis miestelis, turintis keliolika tūkstančių gyventojų. Vasarą, ko gero, dvigubai daugiau. Naujasis Baras įsikūręs pakrantėje, o senoji miesto dalis Stari Bar randasi ant kalvos, apie 4 -5 km už šiandieninio miesto centro. Į Barą galima atvykti vienu iš daugelio autobusų arba traukiniu iš kaimyninės Serbijos sostinės Belgrado. Vaizdinga kelionė trunka apie 12 val. Nakvynės kainos mieste prasideda nuo 20 € už paprastus apartamentus. Vienuose iš jų apsistojom ir mes. Visiškai neypatingoje vietoje, tačiau arti autobusų stoties, iš kurios važinėjom į aplinkinius miestelius. Siaubingi kamščiai kelyje buvo visiškai normalus dalykas. Kasdien kur nors keliavom ir niekada nepavyko atvykti ar išvykti nepavėlavus. Kartais tai būdavo „tik“ pusvalandis, o kartais ir gera valanda. Daugiausia spūsčių būdavo aplink Sutomore kurortą.

Baro paplūdimys

Kaip kad daugelis Adrijos jūros paplūdimių, Baro paplūdimys taip pat yra akmenuotas. Todėl trijų metrų kelionė iki vandens gali užtrukti ne vieną minutę 🙂 Praverstų maudynėms skirti specialūs batai. Visoje pakrantėje veši skėčių ir gultų miškas. Ir tai suprantama, nes ant rankšluosčio čia ilgai nepagulėsi. Palei paplūdimį išsidėstę daugybė užkandinių ir keletas barų. Kainos pasirodė „proto ribose“. Dieną visas veiksmas vyksta paplūdimyje, o pats miestas atrodo tarsi būtų išmiręs. Baras labiau tinka ramiam poilsiui, kadangi čia nėra gausybės pajūrio barų, diskotekų ar klubų. Gal todėl vietovė nėra populiari vakariečių tarpe. Daugiausia čia ilsisi Juodkalnijos kaimynai bei rusai. Žmonių paplūdimyje buvo begalės (taip, silkės bačkoje), tačiau, lyginant su garsiąja Budva, tik pusė bėdos. 

Juodkalnijos paplūdimiai
Miesto paplūdimys

Baro lankytinos vietos

Baro senamiestis arba Stari Bar randasi keli kilometrai už miesto centro. Žmonės šioje vietoje gyveno nuo seniausių laikų. Iš pradžių tai buvo romėnų, vėliau – serbų žemės. 15 – 16 a. Baras buvo valdomas Venecijos, o po to 300 metų priklausė Osmanų Imperijai. Baro senamiestis smarkiai nukentėjo per 1979 m. žemės drebėjimą. Iki galo atstatytas jis taip ir nebuvo. Naują miestą buvo nutarta įkurti ant jūros kranto – ten kur jis stovi dabar. Šiandien Stari Bar – pusiau griuvėsiai, pusiau suvenyrų parduotuvės ir restoranai. Dauguma jų randasi gatvėje, vedančioje į pilį. 

Senojo Baro tvirtovė (Tvrđava Stari Bar) stūkso ant Rumijos kalno. Kadaise tai buvo ne tik gynybinis fortas, bet ir visa citadelė (t.y. mažas įtvirtintas miestas). Jam vandenį tiekė 16 a. turkų pastatytas akvedukas (Barski akvadukt). Minėto žemės drebėjimo metu jis buvo visiškai sugriautas. Tačiau vėliau atstatytas ir, reikalui esant, vėl galėtų aprūpinti miestą vandeniu iš už 3 km esančio šaltinio. Senojo Baro tvirtovės teritorija didžiulė. Tikrai netrūksta kur palandžioti ir pasivaikščioti. O nuo gynybinių sienų puikiai matosi apylinkės. Apsilankymas tvirtovėje kainuoja 2 €. Į Stari Bar važiuoja miesto autobusas, bilietėlio kaina – 0,5 €.

Juodkalnija Baras
Stari Bar citadelė

Juodkalnija Baras

Juodkalnija. Baras
Akvedukas

Juodkalnija Stari Bar

Juodkalnija Stari Bar

Budva – gražios ir turtingos „silkės“

Juodkalnijos pajūris garsėja Budva – kurortiniu miesteliu, itin pamėgtu ne tik kaimynų iš Balkanų, bet ir geografiniu mastu platesnės tarptautinės publikos. O jai čia pristatyta daugybė viešbučių. Taip pat atidaryti kazino, naktiniai klubai, prašmatnūs restoranai, stilingi barai, brangios boutique parduotuvės. O kad gražiems ir turtingiems būtų patogiau atvykti, pastatytas ir jachtų uostas. Kam su eurais reikalai geri – miega brangiuose dailiuose apartamentuose. Kieno situacija vidutinė – kamurkėje už 40 € (ir tai pigiausiu tobuliausiu atveju). Tačiau nereikia nusiminti. Į šią kainą įtraukta nemokama sportinė programa: kasdieniniai keli kilometrai iki miesto centro ar paplūdimio.

Budva paplūdimiai

Budvos regione paplūdimių yra daug. Keletą jų matėm tik per autobuso langą, nes didelio noro išlipti vaizdas nesukėlė. O apsilankėm ir jame gulinčių nesumindžioti stengėmės netoli Budva senamiesčio esančiuose Mogren 1 ir Mogren 2 paplūdimiuose. Takelis į juos veda palei uolas. Čia stovi nevisai aprengtos „Šokančios merginos“ statula. Taip pat visu gražumu atsiveria iškyšulys, kuriame įsikūręs Budva senamiestis. „Vajėzau“ – griebiausi už galvos pamačius Mogren 1 paplūdimį. Nors, tiesą sakant, per skėčių džiungles jo beveik nesimatė…  „O vargeli“ – tik numykiau pasiekus Mogren 2. Jei pirmame paplūdimyje dar buvo įmanoma kažkokiu būdu judėti į priekį, tai antrame, tikrąja to žodžio prasme, reikėjo lipti žmonėms per galvas. Tačiau įtariu, kad rudenį, atvėsus ir orui, ir vandeniui, šie abu paplūdimiai yra nuostabaus grožio. Na, o vasarą visa tai – skonio reikalas.

Juodkalnijos paplūdimiai
Mogren 1 paplūdimys
Juodkalnijos paplūdimiai
Mogren 2 paplūdimys

Budva lankytinos vietos

Visas Budvos senamiestis yra apsuptas akmeninės sienos. Tokie gynybiniai įtvirtinimai su bokštais, vartais, šaudymo angomis ir citadele yra tipiškas Adrijos pakrantės miestų pavyzdys. Šiandien visas senamiestis nusėtas restoranais ir suvenyrų parduotuvėmis. Tarp jų įsimaišę stovi keletas bažnyčių ir muziejus. Pietinėje senamiesčio dalyje randasi citadelė. Įėjimas į ją yra mokamas (2 – 2,50 €, jei gerai pamenu). Mokamas ir pasivaikščiojimas miesto gynybine siena. Bent jau taip sakė kėdėje išsidrėbusi, gumą kramtanti ir su drauge čiauškianti mergina, neva bilietų pardavėja… Po Budvos senamiestį klaidžiojom ten, kur nemokama. Tokių kaip mes buvo ir daugiau. Bet juk į Budvą paprastai vykstama ne „kultūrintis“, o „tūsintis“…

Juodkalnija Budva
Budvos senamiestis

Juodkalnija Budva

Juodkalnija Budva

Juodkalnija Budva

Mogren fortas randasi apie 2 km už miesto centro. Jis buvo pastatytas 19 a. antroje pusėje. II Pasaulinio karo metais naudotas kaip ginklų sandėlis ir slėptuvė. Šiandien fortas yra visiškai apleistas ir užžėlęs. Čia išlikę keletas prišiukšlintų bunkerių, pora kitų patalpų ir truputis sienų. Kultūrine  ar istorine prasme – nelabai įdomu. Tačiau pabėgti nuo minių paplūdimiuose ir dar kartą žvilgtelėti į Budvą iš aukštai buvo smagiau nei grūstis paplūdimyje. 

Juodkalnija Budva
Mogren fortas

Ulcinj – pigios albaniškos „silkės“ Juodkalnijoje

Ulcinj – paskutinis didesnis pajūrio miestelis Juodkalnijoje, nuo pasienio su Albanija nutolęs apie 20 km. Ir tai jaučiasi iš karto: čia mažiau švaros, mažiau ir tvarkos. Ant kiekvieno kampo įsikūrusios albaniškos kebabinės. Albaniškos ir suvenyrų parduotuvėlės. O ir poilsiautojai į Ulcinj suvažiavę daugiausia iš Albanijos ir Kosovo.  Nakvynės kainos prasideda nuo 20 €. O jei Ulcinj lygintume su Budva, tai viskas jame yra „papigiai“.

Ulcinj paplūdimiai

Centrinis miesto paplūdimys yra pilko smėlio. Atskirai kalbėti apie skėčius ir gultus – nėra reikalo, jų čia pilna, kaip ir visur kitur. Paplūdimys triukšmingas, kadangi palei jį įsikūrę barai ir naktiniai klubai. Toliau prasideda uolėta pakrantė. Pradžioje ji atitverta tvora, o pajūrio lopinėlius pasidalinę barai, „beach lounges“ ar „beach clubs“. Čia taip pat yra gultai ir skėčiai bei šioks toks priėjimas prie vandens. Dienos metu čia nepalyginamai ramiau nei pagrindiniame paplūdimyje (nes šitas malonumas tikriausiai ne už dyką).

Juodkalnija. Ulcinj
Ulcinj miesto paplūdimys

Juodkalnija. Ulcinj

Pasibaigus „tvorų“ atkarpai prasideda pakrantės takelis per mišką. Tačiau išsimaudyti čia kažin ar pavyks, nes nusileisti prie vandens per stačias uolas sunkiai įmanoma. Po keleto kilometrų takelis atveda į Didįjį paplūdimį (Velika Plaža). Šis – net 7 km ilgio. Tamsaus smėlio ir visai neblogas. Žmonių jame, be abejo, labai daug, tačiau jie čia ne susigrūdę mažame plotelyje, bet jau erdviau įsitaisę tame 7 km ruože. Viso paplūdimio nepatikrinom. Tačiau iš visų aplankytų šis patiko labiausiai. Kitame jo pakraštyje yra netgi jėgos aitvarų mokykla.

Juodkalnijos pajūris
Pakeliui į Didįjį paplūdimį

Juodkalnijos pajūris

Juodkalnija. Ulcinj. Velika Plaža
Velika Plaža – Didysis paplūdimys netoli Ulcinj

Juodkalnija. Ulcinj. Velika Plaža

Ulcinj lankytinos vietos

Ulcinj senamiestis (Stari grad) yra vienas seniausių architektūrinių kompleksų Adrijos jūros pakrantėje, mat pilies šioje vietoje būta jau prieš 2500 metų. Per tiek amžių ji buvo daugybę kartų perstatyta ir renovuota. Tą darė bizantiečiai, venecijiečiai, serbai ir turkai. O naujasis Ulcinj buvo pastatytas šalimais senosios citadelės. 17 a. čia klestėjo prekyba vergais. Nors gal tiksliau reikėtų sakyti įkaitais. Vietos piratai grobdavo turtingus italus bei kroatus, o tada juos parduodavo „atgal“ pagrobtųjų draugams, giminaičiams ar šeimos nariams. Vėliau mados pasikeitė ir vergai į Ulcinj buvo gabenami iš Afrikos. Senamiestis nedidelis, jam išvaikščioti (kelis kartus) neprireiks nė valandos. Čia randasi kelios simpatiškos gatvelės bei iš akmenų sumūryti tradiciniai namai, kuriuose įsikūrę restoranai ar viešbučiai. Senamiestyje veikia nedidelis muziejus, apsilankymas jame kainuoja 2 €.

Juodkalnija. Ulcinj
Ulcinj senamiestis

Juodkalnija. Ulcinj

Juodkalnija. Ulcinj

Juodkalnija. Ulcinj

Tokios „silkiškos“ buvo mūsų kelios dienos Juodkalnijos pajūryje. Kad ir kaip jame gražu bebūtų, vasarą antrą kartą kojos čia nekelčiau. Tačiau labai norėčiau apsilankyti rudenį.

Susiję įrašai

Komentarai