Kosovas. Viena diena Prizren mieste. Ką veikti ir ką pamatyti?

Kosovas. Viena diena Prizren mieste. Ką veikti ir ką pamatyti?

Kelionė į Kosovą buvo ir ilga, ir vaizdinga, ir nuotykinga. Diena prasidėjo 5:30 val. Tada laukė kelionė per kalnus iki Komano ežero, vėliau vaizdingas plaukimas keltu, tada akiplėšiškai brangūs autobuso bilietai iki „civilizacijos“. Galiausiai palikę Albaniją, autostopu su mus pavežusiu pasieniečiu kirtom Kosovo sieną. Ir pirmiausia atvykom į Prizrenantrą pagal dydį Kosovo miestą, esantį šalies pietuose.

Kosovas mus pasitiko labai draugiškai. Anksčiau rašydama apie Albaniją vis užsimindavau apie žmonių svetingumą. Tačiau Kosovas jau pirmomis akimirkomis Albaniją aplenkė. Šalis kol kas yra visiškai neturistinė, o pavieniai keliautojai sutinkami išskėstomis rankomis. Tiek viešbučiuose, tiek kavinėse, tiek parduotuvėse, tiek gatvėse. Jau pirmą vakarą Kosovas užsidirbo riebų pliusą.

Viena diena Prizren mieste. Ką veikti ir ką pamatyti?

Prizren – antras pagal dydį miestas Kosove, turintis apie 180 000 gyventojų. Tačiau didelis jis neatrodo, o visos lankytinos vietos randasi arba senamiestyje, arba kur nors visai ne toli jo. Todėl miestą apžiūrėti galima per gerą pusdienį. Na, arba per dieną, t. y. niekur neskubant, su kavos ir ledų pertraukėlėmis.

Pusryčiai dviem už 1,60

Nuostabu, kai diena prasideda skaniais ir pigiais pusryčiais. Vietinėje kavinukėje, kiek atokiau miesto centro, dvi kapučino kavos ir dvi bandelės kainavo 1,60 €. Padavėjas nėrėsi iš kailio, kad du išalkę keliautojai liktų laimingi. Žmonių draugiškumas Kosove ir maloniai stebina, ir džiugina.

Prizren lankytinos vietos

Prizren – Kosovo kultūros sostinė. Čia daugybė cerkvių ir mečečių. Per miestą teka Bistrica upė, per kurią į senamiesčio centrą veda akmeninis tiltas. Senamiestyje išsibarsčiusios kavinės, ledainės, parduotuvėlės. O aukštai ant kalvos stūkso Prizren tvirtovė. 

Kosovas. Prizren
Akmeninis tiltas

Prizren tvirtovė

Po pusryčių pirmiausia užsikabarojom iki viduramžiais statytos Prizren tvirtovės (Kalaja e Prizrenit), kuri kadaise tarnavo kaip Serbijos Imperijos sostinė.Vėliau į šias teritorijas įsiveržė turkai osmanai ir pilį keliems šimtmečiais perėmė į savo rankas. Aplankyti tvirtovės griuvėsius galima bet kuriuo paros metu. Ir tai nieko nekainuoja. Pilis yra pati geriausia miesto apžvalgos aikštelė. Nuo čia visas Prizren – kaip ant delno. Tačiau labiausiai į akis krenta mečečių gausa. Kur pažvelgsi, ten į dangų stiepiasi koks nors minaretas.

Kosovas. Prizren tvirtovė
Prizren tvirtovė
Kosovas. Prizren
Mečečių minaretai

Prizren mečetės

Mečečių Prizren yra keliolika. Seniausios iš jų statytos 16 a. Sinan Pasha mečetė (Xhamia e Sinan Pashës) laikoma pačia svarbiausia visame mieste. Ji pastatyta 17 a. pradžioje. O statyboms buvo naudoti turkų sugriauto Šv. Arkangelų vienuolyno akmenys. Prie Gazi Mehmet Pasha mečetės glaudžiasi 16 amžiaus turkiškos pirtys. Pagal paskirtį jos buvo naudotos iki 1944 m., vėliau pirtys tapo ekspozicijų salėmis. Šiuo metu uždarytos dėl rekonstrukcijos darbų.

Kosovas. Prizren
Sinan Pasha mečetė
Kosovas. Prizren
Sinan Pasha mečetėje
Kosovas. Prizren
Gazi Mehmet Pasha mečetė ir turkiškos pirtys

Prizren cerkvės

Cerkves Prizren statė serbai. Vėliau jas mečetėmis vertė turkai. Daugelis serbiškų cerkvių buvo itin nusiaubtos per albanų ekstremistų išpuolį 2004 m. Visa tai geriausiai atspindi Bogorodica Ljeviška cerkvės likimas. Pastatyta ji buvo 14 a. Atlaikiusi visas istorines, religines ir tautines negandas, cerkvė šiandien saugoma UNESCO (ir spygliuotos vielos…).

Kosovas. Prizren
Bogorodica Ljeviška cerkvė

Labai vaizdingoje vietoje, pakeliui į Prizren pilį, įsikūrusi Šv. Gelbėtojo cerkvė (Kisha e Shën Spasit), statyta taip pat 14 a. Jos architektūriniai reikalai prastoki: griauta sugriauta, siaubta nusiaubta. Tačiau iš lėto vyksta atstatinėjimo darbai.

Kosovas. Prizren
Šv. Gelbėtojo cerkvė

Kosovas. Prizren

Shadervan aikštė – senamiesčio centras

Shadervan (Shadërvan) aikštėje ir aplink ją vyksta visas veiksmas. Čia ir gretimose gatvelėse randasi daugybė kavinių. Vasaros dienomis jose vyksta masinis kavos gėrimas ir ledų valgymas. Penktadienio vakarą, apie 21 val., stebėjomės, kodėl čia taip ramu ir tuščia. Tačiau po valandos kavinėse ir baruose nebuvo įmanoma rasti laisvos vietos. Toks jausmas, kad gerti kavos (taip – kavos, ne alaus) čia susirinko visas Prizren miestas. Shadervan aikštėje trykšta geriamo vandens fontanėlis, prie kurio karštą vasaros dieną atsigerti sustoja kiekvienas einantis pro šalį. Panašių fontanėlių yra visame senamiestyje.

Kosovas. Prizren. Shadervan aikštė
Shadervan aikštė
Kosovas. Prizren
Geriamo vandens fontanėlis Shadervan aikštėje

Vakarienė „papigiai“. Kosovo maisto kainos

Po kultūrinės programos miesto centre, vakarienės ieškojom atokiau nuo jo. Ir radom. Du gaivieji gėrimai ir dvi porcijos mėsos su salotomis bei duona kainavo 5,20 €. Kai pradėjom kuistis po piniginę ir ieškoti 20 centų, padavėjas tik numojo ranka, iš serijos: „užteks ir 5, daugiau nereikia”. Čia, kaip ir kavinukėje ryte, visi stengėsi, kad mums viskas būtų gerai. Angliškai kalbėjo prastai, todėl virėjas iš virtuvės vis išbėgdavo su kokiu mėsos gabalu ir rodydavo, kas yra kas ir ką galėtume užsisakyti.

Užmetėm akį ir į vieną valgiaraštį miesto centre. Pica, makaronai, lazanija kainuoja apie 3 €. Salotos 1,50 – 2,50 €. Kavos puodelis paprastai kainuoja apie 50 centų, 0,3 alaus – apie 1 €. O jei maitintis kepyklėlėse ar tipo „kebabinėse“ – turbūt ir už eurą ar du galima ir atsigerti, ir pasisotinti. Kosovo maisto kainos yra nedidelės.

Nakvynė Prizren. Nakvynės kainos Kosove

Nakvynė Kosove nėra pigi. Netgi sakyčiau – brangi. O ir pasirinkimas labai mažas, čia nėra daugybės svečių namų, B&B ar hostelių. Daugiausia tai viešbučiai už ne kiekvienam keliautojui draugišką kainą. O miegoti hosteliuose (net jei vienur kitur jų ir bus) neapsimoka, nes dvi lovos kainuoja tiek pat (o kartais net daugiau) nei paprastas dvivietis kambarys. Mes Prizren apsistojom motelyje Millenium. Čia dvivietis kambarys nakčiai kainavo 15 € ir tai buvo pigiausia, ką radom ieškodami Booking ir AirBnB portaluose. Jei dar neturi Booking.com, užsiregistruok su šia nuoroda ir gauk 15 eurų nuolaidą.

Kosovas. Prizren
Per eilinio motelio langą visai neeilinis saulėlydis

Susiję įrašai

Komentarai