Mitrovica – padalintas miestas: Albanija ir Serbija Kosove

Mitrovica – padalintas miestas: Albanija ir Serbija Kosove

Kosovas – jauniausia Europos šalis, nepriklausomybę nuo Serbijos paskelbusi 2008 m. vasario 17 d. Čia gyvenantys albanai ir serbai sunkiai ir ne visada sėkmingai dirba „gyvenkime draugiškai“ kryptimi. 84000 gyventojų turinti Mitrovica (albaniškai – Mitrovicë, serbiškai – Митровица) yra vienas iš Kosovo miestų, kuriame atsispindi šių abiejų tautų nesutarimai, bet kartu ir bandymai nebesipešti. Kadangi Mitrovica iš Prištinos autobusu  pasiekiama per valandą laiko, nuvykom pasižvalgyti į šį miestą. 

Kosovo Mitrovica: istorija ir lankytinos vietos

Mitrovica tiltas

Tiltas per Ibaro upę tapo albanų ir serbų nesantaikos simboliu. 1999 m. pasibaigus Kosovo karui miestas buvo padalintas į dvi dalis. Pietinė atiteko albanams, šiaurinė – serbams. Tačiau net ir pasidalinus teritorijas, abiem tautom taikiai sugyventi sekėsi prastai. 2001 m. Prancūzijos vyriausybės lėšomis tiltas buvo atnaujintas. Jį susiraukę statė ir serbai, ir albanai. Bet vis gi pastatė.

Situacija pašlijo 2004 m. upėje nuskendus keliems albanų vaikams. Kaltė buvo sustumta ant serbų. Ir tuomet mieste prasidėjo rimtos riaušės. Vienoje tilto pusėje susirinko agresyviai nusiteikę albanai, kitoje – ne ką geresnės nuotaikos serbai. KFOR kariai bandė daryti tvarką, bet… Viskas baigėsi keliolika žuvusiųjų ir keliais šimtais sužeistųjų.

2011 m. po muitinės konflikto serbai tiltą užblokavo. Jis buvo apstatytas betoninėmis barikadomis. Po trijų metų tiltas buvo atidarytas. Tačiau serbai jį jau kitą dieną apkrovė betoniniais gėlių vazonais ir apkasė žemėmis, t. y. vėl užbarikadavo. Bet šiandien čia jau panašu į taiką ir ramybę. Tikėkimės, kad ne laikinai…

Kosovas Mitrovica
Tiltas – nesantaikos simbolis
Kosovas Mitrovica
Barikados liekanos

Mitrovica: albanų pusė

Pietinėje miesto dalyje daugiausia gyvena albanai. Čia veikia jų parduotuvės, restoranai, kavinės. Pačiame miesto centre stovi Zallit mečetė (Xhamia e Zallit). Netoliese randasi ir viena serbų šventovė – Šv. Savos cerkvė. Ji buvo smarkiai nusiaubta minėto 2004 m. konflikto metu. Šiandien cerkvę saugo spygliuota viela ir vienas policininkas, kuris iš kiekvieno atėjusio prašo asmens dokumento.

Kosovas Mitrovica
Zallit mečetė
Kosovas Mitrovica
Šv. Savos cerkvė albaniškoje miesto dalyje

Mitrovica: serbų pusė

Kirtus tiltą per Ibaro upę, jau pirmomis sekundėmis susidaro įspūdis, jog iš Kosovo (o gal Albanijos?) patekai į Serbiją. Pirmiausia čia iškart pasikeičia mašinų numeriai: iš RKS į SRB. Pagrindinėje gatvėje išdidžiai plevėsuoja serbų vėliavos. Ne viena, ne dvi, o bent kelios dešimtys – kad netyčia nepražiopsotum. Tada visus atvykusius pasitinka vieno svarbiausių šalies istorijoje serbų valdovo Lazar Hrebeljanović statula. Jis pirštu (ne, ne viduriniu) rodo į albanišką Mitrovicos pusę. Suprask: eikit iš kur atėję…? Kainos šioje miesto dalyje pateiktos Serbijos dinarais. Galvojom, kad tai tik principo reikalas, juk Kosovo piniginis vienetas yra euras. Bet pro šalį ėjęs vietinis rankoje nešėsi kelias grynųjų pinigų kupiūras. Slapta pašnairavom – ne eurai ten buvo… Panašu, kad šioje miesto dalyje atsiskaitinėjama serbiška valiuta.

Kosovas Mitrovica
Serbiškoje pusėje plevėsuoja vėliavos
Kosovas Mitrovica
„Eikit iš kur atėję“

Lankytinos vietos Mitrovica šiaurėje

Šiaurėje, t. y. Mitrovica serbiškoje dalyje mes pirmiausia aplankėm Šv. Dimitrijaus cerkvę. Ji buvo pastatyta 2005 m., po to kai kitame upės krante likusi Šv. Savos cerkvė po riaušių tapo neprieinama. Čia nėra nei apsaugos darbuotojų, nei spygliuotos vielos. Cerkvė stūkso ant kalvos, nuo kurios matosi didelė dalis Mitrovicos miesto. Dar aukščiau, ant gretimos kalvos, stovi memorialinis paminklas kalnakasiams ir kartu albanų bei serbų partizanams, žuvusiems II-ojo Pasaulinio karo metu. Mitrovica kadaise garsėjo kalnakasyba, o Trepča kasykla buvo iš viena didžiausių tuometinėje Jugoslavijoje.

Kosovas Mitrovica
Šv. Dimitrijaus cerkvė
Kosovas Mitrovica
Paminklas kalnakasiams
Kosovas Mitrovica
Mitrovica miesto panorama nuo kalvos

Kosovas Mitrovica

Apleistos vietos

Apleistų, sugriautų ar iki galo taip ir nepastatytų objektų Kosove netrūksta. Ne išimti ir Mitrovica. Prie memorialinio paminklo, radom nebaigtą statyti sporto salę. Šalia jos – didelį, ne visai aiškios paskirties namą. Statybos darbai sustoję ir panašu, kad artimiausiu metu nebus tęsiamos. Nors palei gatvę įrengtas apšvietimas, sustatyti suoliukai ir pavėsinės.

Kosovas Mitrovica
Nebaigta statyti sporto salė

Kosovas Mitrovica

Kosovas Mitrovica
Apleistas namas
Kosovas Mitrovica
Kas gero viduje?

Reziumė

Tądien jautėmės tarsi būtume pabuvoję Kosove, Albanijoje ir Serbijoje. Mitrovica nėra tradicinis lankytinas objektas. Tai greičiau šalies istoriją ir visus etninius nesutarimus atspindintis miestas, rodantis „kaip Kosove albanai ir serbai mokosi gyventi draugiškai“. Pasiutę yra ir tie, ir anie. Tačiau jokių neramumų ar piktumų nepastebėjom. Galbūt abi tautos sėkmingai juda taikos link. Laikau kumščius, kad toks susidarytas įspūdis nebūtų klaidingas.

Susiję įrašai

Komentarai