Priština – jauniausia Europos sostinė. Lankytinos vietos ir kavos kultūra

Priština – jauniausia Europos sostinė. Lankytinos vietos ir kavos kultūra

Jauniausia Europos valstybė Kosovas nepriklausomybę nuo Serbijos paskelbė 2008 m. vasario 17 d. O jauniausia Europos sostine tapo Priština – didžiausias naujos šalies miestas. Priština man šiek tiek priminė Albanijos sostinę Tiraną: lankytinų vietų nedaug, jos visos apeinamos per dieną ar net pusdienį. Miestas negražus, dulkėtas, apšepęs, bet jau skendintis naujų statybų bume. Tačiau tokios vietos mūsų negąsdina, atvirkščiai – jos mums tam tikra prasme yra įdomesnės nei tos, kurios nusėtos lankytinais objektais ir miniomis turistų. Todėl taip ir gavosi, kad Prištinoje praleidom penkias dienas. Vieną iš jų skyrėm išvykai į Mitrovica miestą. O per visą tą laiką kitų keliautojų matėm tik mūsų viešbutyje ir etnografijos muziejuje. Kosovas – dar kol kas neturistinė šalis.

Priština: lankytinos vietos

Ką pamatyti Prištinoje?

Prištinos lankytinos vietos išsidėstę netoli viena kitos, todėl jas visas apžiūrėti galima vaikščiojant pėsčiomis. Kiek atokiau randasi tik B. Clintono statula, pirmojo Kosovo prezidento kapas ir Germi parkas.

Newborn paminklas

Newborn paminklas Prištinos centre buvo atidengtas 2008 m. vasario 17 d. Kosovui paskelbus nepriklausomybę nuo Serbijos. Ką „naujai gimusio” arba “naujagimio” paminklu norima pasakyti – aišku turbūt visiems. O geriausia tai, kad Newborn raidės kasmet apipaišomas vis kitaip. Iš pradžių paminklą puošė visų Kosovo nepriklausomybę pripažinusių šalių (įskaitant ir Lietuvos) vėliavos, vėliau – kamufliažinis dizainas, simbolizuojantis Kosovo karą. 2016 m. Newborn raidės buvo išmargintos spygliuota viela, kuri pabrėžė šalies izoliaciją (kadangi kosoviečiams, vykstant į ES šalis, reikalinga viza). O 2017 m. paminklo tema – „No Walls“ (liet. „be sienų“). Ta proga pora raidžių guli išgriuvusios. Pasiutusiai geros idėjos! Mano manymu, tai pats originaliausias paminklas net tik Prištinoje, bet ir visame Kosove (nes tie amžinai ginkluoti albanų kariai jau buvo pradėję nusibosti).

Kosovas. Priština. Newborn
Newborn paminklas

Kosovo nacionalinė biblioteka

Kosovo nacionalinė biblioteka (Biblioteka Kombëtare e Kosovës) taip pat pasižymi originaliu dizainu. Nors, tiesą sakant, ant liežuvio galo sukasi žodis „siaubingas“. Ką galvojo gerbiamas kroatų architektas Andrija Mutnjaković, projektuodamas šį pastatą? Tačiau bet kuriuo atveju, Kosovo nacionalinė biblioteka yra vienas labiausiai fotografuojamų objektų Prištinoje.

Kosovas. Priština
Kosovo nacionalinė biblioteka

Kristaus Išganytojo cerkvė

Šalimais bibliotekos stovi taip ir nepabaigta statyti Kristaus Išganytojo cerkvė (Katedralja e Krishtit Shpëtimtar). Statybos darbai buvo pradėti 1995 m., bet prasidėjęs Kosovo karas juos nutraukė.

Kosovas. Priština
Šv. Kristaus Išganytojo cerkvė
Kosovas. Priština
Trys Prištinos lankytinos vietos: cerkvė, biblioteka ir katedra

Motinos Teresės katedra

Netoliese esanti Motinos Teresės katedra (Katedralja e së Lumes Nënë Tereza në Prishtinë) buvo pradėta statyti 2007 m. Jos iškilmingą statybų ceremoniją pradėjo tuometinis Kosovo prezidentas Ibrahim Rugova, nepaisant to, kad jis pats buvo musulmonas. Katedros likimas – gerokai sėkmingesnis negu Kristaus Išganytojo bažnyčios. Ši buvo pastatyta iki galo.

Kosovas. Priština
Šv. Teresės katedra

Ibrahim Rugova statula

Kosovo prezidento Ibrahim Rugova statula stovi centrinėje Prištinos aikštėje, kitaip vadinama Nepriklausomybės parku (Parku i Pavarësisë). Ibrahim Rugova buvo pirmasis Kosovo Respublikos (kurią tuomet pripažino tik Albanija) prezidentas. Taip pat rašytojas ir vienas iš tų politikų, kuris konfliktus bandė spręsti diplomatiškai, užuot iškart kibęs į atlapus ar stvėręs ginklą. Rugova palaidotas Velania rajonėlyje ant kalvos. Šalimais esančios Kankinių kapinės (Varrezat e Dëshmorëve) yra visai neloga Prištinos apžvalgos aikštelė.

Kosovas. Priština
Pirmojo Kosovo prezidento Ibrahim Rugova statula
Kosovas. Priština
Panorama nuo Kankinių kapinių kalvos
Kosovas. Priština
Saulėlydis Velania rajonėlyje

Skanderbergo statula

Priešais Ibrahim Rugovą stovi raito Skanderbergo – Albanijos nacionalinio didvyrio statula, to paties, kuris sėkmingai gynė albanų kraštą nuo turkų – osmanų antpuolių. Už jo Kosovo Respublikos vyriausybės (Qeveria e Republikës së Kosovës) pastatas. O toliau tęsiasi Motinos Teresės bulvaras – centrinė Prištinos pėsčiųjų alėja, kurioje pasirodyti savaitgalio vakarą yra kiekvieno kosoviečio garbės reikalas.

Kosovas. Priština
Skanderbergo statula miesto centre
Kosovas. Priština
Prištinos centras

Bilo Clintono statula

Už pagalbą Kosovo kare 1998 – 1999 m. Kosovas iki šiol yra dėkingas Amerikai ir labai šiai šaliai simpatizuoja. O tuometinio JAV prezidento Bilo Clintono garbei pastatyta statula. Jo vardu pavadinta ir viena iš svarbiausių Prištinos gatvių. Į statulos inauguracijos iškilmes 2009 m. lapkritį atvyko ir pats prezidentas. O šalimais statulos randasi dar ir Hillary suknelių parduotuvė 🙂

Kosovas. Priština
Bilo Clintono statula
Kosovas. Priština
O šalimais – Hillary suknelių parduotuvė

Etnografinis muziejus

Prištinos etnografinis muziejus (Muzeu Etnologjik „Emin Gjiku“) įsikūręs dviejuose 18 – 19 a. namuose. Čia galima pamatyti ne tik gyvenamuosius, bet ir „gimimo“ bei „mirties“ kambarius, daugybę puodų ir puodynių, papuošalų ir tradicinių rūbų. Apsilankymas muziejuje yra nemokamas, tačiau tikimasi, kad lankytojai įmes eurą ar du į aukų dėžutę.

Kosovas. Priština
Etnografijos muziejus
Kosovas. Priština
Puodynių kolekcija

Germi parkas

Germi parkas (Parku i Gërmisë) randasi miesto pakraštyje. Tai itin mėgstama Prištinos gyventojų poilsio vieta. Parkas sutvarkytas, jame yra keletas takų, skirtų ramiems pasivaikščiojimams ir nesudėtingiems žygiams. 8 km kelias veda į meškų rezervatą. Vasaromis itin gausiai lankomas parko pakraštyje esantis didžiulis baseinas po atviru dangumi. Į Germi parką iš miesto centro važiuoja autobusas nr.4. Bilietėlio kaina 0,40 , išlipti paskutinėje stotelėje.

Kosovas. Priština
Pasivaikščiojimas Germi parke
Kosovas. Priština
Baseinas Germi parko pakraštyje

Priština: kavos kultūra ir nauji barai

Priština gal ir ne gražuolė, tačiau gyvenimas joje verda ir miesto dvasia yra „užkrečianti“. Čia klesti kavos kultūra. Tiek dieną, tiek naktį, tiek jauni, tiek seni – visi sėdi kavinukėse ir valandų valandas gurkšnoja kavą. Vieni tą daro šnekučiuodamiesi su draugais, kiti – stebėdami praeivius. Tą patį darėm ir mes. Karštos kavos kainos prasideda nuo 0,5 €, šaltos – nuo 2 €. Vakarais ant vieno kito staliuko pasirodo ir koks butelis alaus, tačiau dauguma paprastai vistiek siurbčioja kavą, na arba kokį nors gaivųjį gėrimą. Tačiau negalvok, kad Priština neturi ar negeria alaus… Buvom užsukę į vietinį alaus festivalį. Manėm, kad bus tik saujelė žmonių. Bet susirinko pusė miesto. Na, o visi modernūs barai ir stilingos kavinės randasi arba aplink Newborn paminklą, arba šalutinėse gatvėse palei Motinos Teresės bulvarą.

Kosovas. Priština
Kavą ruošti kosoviečiai moka
Kosovas. Priština
Alaus ir vyno festivalis
Kosovas. Priština
Visa Priština susirinko į alaus festivalį

Priština. Nuotraukos

Kosovas. Priština
Mečetė miesto centre
Kosovas. Priština
Panorama nuo kalvos
Kosovas. Priština
Prištinos gatvė
Kosovas. Priština
Traktorius Prištinos centre
Kosovas. Priština
Originalūs vartai
Kosovas. Priština
Griuvėsiai
Kosovas. Priština
Statybos

Susiję įrašai

Komentarai