Sinaja: vienuolynas ir pilys pilaitės

Sinaja: vienuolynas ir pilys pilaitės

Rumunija, konkrečiau – Transilvanija, nesiliauja mūsų džiuginti savo grožybėmis. Jau matėm senamiesčių, įtvirtintų bažnyčių, tvirtovę, pilį, kalnus… Bet toks jausmas, kad kuo toliau, tuo ta Transilvanija gražesnė. Ne išimtis ir Sinaja – nedidelis miestelis, įsikūręs Bucegi kalnų papėdėje, pietiniuose Karpatuose. Šios vietovės – labai vaizdingos, kritusios į akį ne netgi šalies valdovams. 17 a. vienas iš jų čia įkūrė Sinajos vienuolyną, kitas – 19 – 20 a. pastatė puošniąsias Pelešo ir Pelišoro pilis. 

Panašu, kad valdovų pavyzdžiu seka ir miestelio gyventojai, statydami savo „eilinius“ (atsiprašau už šį niekingą žodį) namelius. Vieni jų atrodo kaip nedidelės pilaitės. Jei pilaitė nesigavo, tai statinys bus bent jau keliais bokšteliais padailintas. Visas šitas „pilys + eilniai namai + kalnai“ rinkinys turbūt ir nulėmė tai, kad Sinaja visus metus kaip magnetas traukia keliautojus. Jų gretas vasarą papildo gamtos mylėtojai ir žygeiviai, o žiemą – slidininkai. Iš pradžių galvojom traukiniu iš Brašovo į Sinają nulėkti tik vienai dienai. Vėliau labai džiaugėmės, jog visgi nusprendėm apsistoti pačioje Sinajoje, o kitą dieną dar ir už 8 km esantį Bušteni (ir kalnus) aplankyti.

Rumunija Transilvanija Sinaja
Namas Sinajoje. Eilinis…

Sinaja: ką pamatyti?

Sinajos vienuolynas

Sinajos vienuolyną (Mănăstirea Sinaia) 1695 m. įkūrė rumunų princas Mihail Cantacuzino. Šiam poelgiui jį įkvėpė piligriminė kelionė, kurios metu princas aplankė Sinajaus kalną Egipte (tą patį, ant kurio Mozė gavo 10 Dievo įsakymų). Laikui bėgant, aplink vienuolyną įsikūrė miestelis, pavadintas tuo pačiu Sinajos vardu. Pagal idėją, vienuolyne turėjo gyventi 12 vyrų vienuolių – tiek, kiek apaštalų turėjo Kristus. Šiandien vienuolių skaičius padidėjo iki 13. Vienuolyno komplekse stovi dvi cerkvės. Pirmoji iš jų buvo pastatyta 1695 m., antroji – 150 metų vėliau. Jos abi tiek išorėje, tiek viduje išpuoštos freskomis. Prie vienuolyno veikia bažnytinio meno muziejus – pirmasis toks visoje Rumunijoje. Jame saugoma pirmoji į rumunų kalbą išversta Biblija. Aplankyti Sinajos vienuolyną kainuoja 5 RON (1,15 €). Žiemą vienuolynas atidaromas tik kartais. Daugiau naudingos informacijos galima rasti čia.

Rumunija Sinajos vienuolynas
Naujoji – Švč. Trejybės cerkvė
Rumunija Sinajos vienuolynas
Koridorius, jungiantis vienuolyno kiemelius
Rumunija Sinajos vienuolynas
Senoji cerkvė
Rumunija Sinajos vienuolynas
Senosios cerkvės freskos

Pelešo pilis

Rumunijos karalius Karolis I vaizdingą Sinajos apylinkių kraštovaizdį įsimylėjo iš pirmo žvilgsnio ir sumanė čia pastatyti pilį. 1873 m. į darbą kibo vienas vokiečių architektas ir 300 – 400 rumunų statybininkų. Po 10 metų triūso Pelešo pilis (Castelul Peleş) tapo karališkosios šeimos vasaros rezidencija. Gražioji, garsioji, puikioji ir kitokia „-ioji“ Pelešo pilis atrodo kaip nužengusi iš pasakų knygos. Joje yra virš 170 kambarių, tačiau nė vieno vienintelio iš jų nepavyko pamatyti, net akies krašteliu žvilgtelėti neteko. Mat pilis visą lapkričio mėnesį uždaryta tvarkos ir renovacijos sumetimais. Vos nesprogom iš piktumo, bet patys kalti, reikėjo prieš tai atidžiau pasidomėti ir atvykti į Sinają keletu dienų anksčiau. Apsilankymas Pelešo pilyje kainuoja 30 RON (6,70 €) arba 60 RON (13,40 €), priklausomai nuo to, kurią pilies dalį norima apžiūrėti.

Rumunija Sinaja Pelešo pilis
Pelešo pilis

Transilvanija Pelešo pilis

Rumunija Sinaja Pelešo pilis

Rumunija Transilvanija Pelešo pilis
Pilies terasos

Pelišoro pilis

Apmaudo vedami apsilankėm bent jau Pelišoro pilyje. Bet paguodos prizas lieka paguodos prizu… Pelišoro pilis (Castelul Pelişor) buvo pastatyta 1899 – 1902 m. to paties karaliaus Karolio I iniciatyva. Pilis buvo skirta jo sūnėnui, būsimam karaliui Ferdinandui. Viduje – na kaip… įdomu ir gražu, bet nei prabanga užbūrė, nei dizaino subtilybės pribloškė. Į pačius kambarius patekti nepavyks, į juos pažiūrėti galima tik iš koridorių. O pastarieji savaitgaliais buvo kimšte užkimšti. Prie to, įtariu, prisidėjo ir uždaryta Pelešo pilis. Apsilankymas Pelišoro pilyje kainuoja 20 RON (4,45 €). Fotografuoti galima tik susimokėjus 35 RON (7,80 €)  – daugiau negu už įėjimą (arba senu geru būdu – slapta).

Rumunija Pelišoro pilis
Pelišoro pilis

Rumunija Pelišoro pilis

Rumunija Pelišoro pilis

Rumunija Pelišoro pilis

Atidžiau tyrinėjant Sinają Googlemap’e, netoli Pelišoro pilies galiama rasti dar vieną – Foisor pilį (Castelul Foişor). Tai buvęs karališkosios šeimos medžioklės „namelis“, turintis „tik“ 43 kambarius. Tačiau jo pamatyti nepavyks. Nei iš vidaus, nei iš išorės, nei iš arti, nei iš toli. Uždarytas net į ten vedantis kelias (o apsaugos darbuotojai – akyli). Foisor pilis niekada nebuvo atvira lankytojams. Šiandien ji priklauso valstybei. Nuo Franz Josef uolų akies krašteliu, per fotoaparato objektyvą, maksimaliai priartinus, pavyko įžiūrėti vieną vienintelį pilies bokštelį.

Rumunija Transilvanija Sinaja
Foisor pilies bokštelis

Informaciją apie Pelešo ir Pelišoro pilių darbo laiką ir bilietų kainas galima rasti čia. Taip pat anonsą, kada ir kuriam laikui pilys uždaros dėl tvarkymo ar restauravimo darbų. Pagalbos teks prašyti pas Google vertėją, nes visa informacija kolkas pateikta tik rumunų kalba. 

Franz Josef uolos

Franz Josef uolos (Stâncile Franz Josef) pavadintos Austrijos imperatorius ir Vengrijos karaliaus garbei. Šis Pelešo pilyje lankėsi 1896 m. ir viešnage liko labai patenkintas. Nuo pilies iki uolų – apie 3,5 km kelio: iš pradžių gatve, vėliau per mišką, visą laiką pūškuojant aukštyn į kalną. Tačiau žygis tikrai nesudėtingas, o vaizdai nuo uolų – puikūs. 

Rumunija Sinaja
Pakeliui į uolas
c
Panorama nuo Franz Josef uolų

Sinaja. Praktinė informacija

Kur apsistoti?

Sinaja apstatyta pensionais, svečių namais, viešbučiais. Nakvynę dviviečiame kambaryje įmanoma rasti už mažiau nei 20 eurų. Mes nakvojom pensione Casa Ana. Užsisakinėjant paskutinę dieną prieš atvykimą – tai buvo vienas pigiausių variantų (23 €), bet tikrai neprasčiausias. Kambariai – dailūs ir kruopščiai iščiustyti, visi su vaizdu į kalnus. O kas (man) svarbiausia šaltuoju metų laiku – su puikiai veikiančia šildymo sistema! Pensione yra virtuvė, kuria gali naudotis kiekvienas. Nakvynę rezervavom per Booking.com. O registruojantis Booking.com portale su šia nuorodą galima susigrąžinti 15 eurų.

Rumunija nakvynė Sinajoje
Vaizdas per langą iš mūsų kambario. Jau vien jis buvo vertas tų 23 eurų

Kur pavalgyti ir išgerti alaus?

Dauguma restoranų randasi pagrindinėje Sinajos gatvėje Bulevardul Carol I. Mes labai skaniai ir gana nebrangiai pavakarieniavom „Snow“ restorane, esančiame Cuza Vodă gatvėje. Dar visai neblogas ir pigus variantas turėtų būti savitarnos valgyklėlė – Autoservire MEDEEA, tačiau ji užsidaro 20:00 val., todėl patikrinti nesuspėjom. Su barais situacija buvo prastoka: penktadienio vakarą dirbantį radom tik Old Nicks Pub, kuriame buvo gal 20 žmonių. Apie personalo motyvaciją ir nuotaikas nutyliu 🙂

Susiję įrašai

Komentarai