Viena – prašmatni ir kultūringa, ar paskendusi didybės manijoje?

Viena – prašmatni ir kultūringa, ar paskendusi didybės manijoje?

Viena – muzikali ir kultūringa, prašmatini ir pompastiška, sutvarkyta ir iščiustyta, prabangi ir brangi. „Baltų perukų tik trūksta…“ – labai teisingai pastebėjo vienas protingas žmogus. Puošnūs rūmai, didžiuliai parkai, trykštantys fontanai ir visokios įmantrios statulos – Viena moka pasipuikuoti prieš kiekvieną keliautoją. Čia šimtmečius gyveno ir valdė Habsburgų dinastija. Operas ir operetes, valsus ir simfonijas kūrė garsūs austrų kompozitoriai Mocartas, Šubertas, Štrausas. Kalbant apie žymias Austrijos asmenybes, reikėtų paminėti ir Hitlerį. Patarasis, beje, taip pat buvo austras, o ne vokietis. Tačiau austrai jį „padovanojo“ vokiečiams, mainais iš jų pasisavindami garsiąją valdovę Sisi, kilusią iš Bavarijos. Be istorinių asmenybių Austrija dar garsėja šniceliais, kaizerio omletais, Zacherio tortais… O į UNESCO buvo įtrauktas ne tik Vienos senamiestis, bet ir Vienos kavos gėrimo kultūra. 

Austrija Viena
Vienos kavos gėrimo kultūra saugoma UNESCO
Austrija Viena
Vienas iš pasažų

Muziejų, kultūros ir muzikos mylėtojai čia gali užsispiegti iš laimės – galimybių „pasikultūrinti“ Vienoje yra į valias. Po Austrijos sostinę vaikštinėjom akis išpūtę. Per tris dienas tiek visko prisižiūrėjom, tiek po visur prisivaikščiojom… Tačiau, prisėdus tvarkyti nuotraukų, supratau, kad aš tų visų svarbių, reikšmingų ir iki negalėjimo puošnių pastatų vieno nuo kito nebeatskiriu. Jie visi, kaip vietoje „gyvai“, taip ir vėliau nuotraukose, atrodė ir tebeatrodo kažkaip labai jau vienodai. Miestas tikrai gražus, bet tos didybės jame tiek daug, kad jis pradeda atrodyti snobiškai…

Austrija Viena

Austrija Viena

Austrija Viena
Statulos, statulos, statulos

Vienoje tvirtai laikėm piniginę. Ne todėl, kad kas nors kėsintųsi ją pavogti. Tiesiog pagailėjom vagišių (jei tokių čia iš viso yra). Vargšeliai arba negyvai užsijuoktų iš piniginės turinio, arba nusprogtų iš apmaudo, kad tiek bereikalingų pastangų įdėjo ją vagiant. Nors užsisakėm patį pigiausią ir kukliausią per AirBnB rastą butuką, valgėm prekybos centruose pirktą maistą ir lankėmės (beveik) tik ten, kur nemokama, tačiau eurai vis tiek garuote garavo. Ką ten garavo, atrodė, kad kažkas juos su siurbliu iš piniginės siurbė. Tačiau kiekviename mieste, o juolabiau sostinėje, visada galima rasti kaip ir kur sąlyginai nebrangiai prasisukti. Tai taip ir „sukomės“. 

Viena: praktinė informacija ir lankytinos vietos

Viena: praktinė informacija

Jei Vienoje planuojama eiti į daug muziejų, rimtai „pasikultūrinti“ ir pasivažinėti turistiniu hop on, hop off autobusu, verta įsigyti Vienos pasą – Vienna Pass. Tai bilietas į daugybę atrakcijų, galiojantis 1, 2, 3 arba 6 dienas. Jo kainos svyruoja nuo 53 iki 111 €. Vienos pasu reikėtų pasirūpinti prieš kelionę (t.y. užsisakyti internetu). Tiems, kurie kaip ir mes, nemiršta noru pamatyti kiekvieną muziejų ar aplankyti visus rūmus, bet planuoja daug judėti po visą miestą, apsimoka nusipirkti viešojo transporto bilietą – pasą, galiojantį 24/ 48/ 72 val (7.60/13.30/16.50 €) arba savaitę (16.20 €). Miestas didelis, visko išvaikščioti pėsčiomis ko gero nepavyks. Minėtus bilietus galima nusipirkti bet kuriame bilietų pardavimo automate stotelėse. Daugiau informacijos čia

Viena: lankytinos vietos

Vienoje lankytinų objektų yra daugiau nei grybų po lietaus derlingiausiais metais didžiausiame miške. Neperdedu. Jau vien senamiestyje ir centre jų yra devynios galybės. Vardinu čia įsikūrusias svarbiausias miesto įžymybes. Tai Hofburgų rūmai, kuriuose kadaise gyveno kaizeris Franz Joseph su žmona Elisabeth (Sisi). Apsilankyti galima Sisi muziejuje, Kaizerio apartamentuose ir lobyne. Šalimais randasi Austrijos Nacionalinė biblioteka su itin puošnia sale. Netoliese stovi Albertina meno muziejus. Už jo – Vienos Opera, Operos muziejus ir t.t. Senamiesčio centre stūkso įspūdinga Šv. Stepono katedra. O už jos kampo – Mocarto namas, kuriame gyveno ir kūrė šis garsus Austrijos kompozitorius. Trumpai tariant, kiekvienas namas Vienos centre yra lankytina vieta, muziejus arba šiaip svarbi įstaiga.

Ir nors visi minėti objektai yra mokami, pasigrožėti šiais didingais statiniais iš išorės nekainuoja nieko. Iš mokamų lankytinų vietų išsirinkom Šionbruno rūmus – vienus prabangiausių Europoje. Juose ir aplink vešinčiuose soduose praleidom pusdienį. O likusias 2,5 dienas lankėmės tik nemokamose vietose. Ir net per daug neišlaidaujant, nuobodžiauti Vienoje neteko.

Šionbruno rūmai – Schloss Schönbrunn

Šionbruno rūmai – kadaise buvusi Habsburgų dinastijos vasaros rezidencija, o šiandien – lankomiausias objektas Vienoje. Jie įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, kaip vieni puošniausių ir geriausiai išlikusių barokinių rūmų Europoje. Vaikštinėjant po prabanga tviskančius kambarius ir sales, akivaizdžiai matosi, jog Habsburgai nepritekliaus nejautė. Būtina apsilankyti, nes tai išties įspūdingi rūmai! Nuo jų neatsilieka ir išpuoselėtas parkas su alėjomis, fontanais, statulomis, gyvatvorių labirintais ir t.t. 

Austrija Viena
Schloss Schönbrunn
Austrija Viena
Iš Gloriette terasos galima pasigrožėti Viena

Bilietai į Schloss Schönbrunn

Bilietus į Šionbruno rūmus galima nusipirkti internete arba atvykus į rūmus. Mes juos įsigijom internete. Tai buvo itin paprasta ir nereikėjo net atsispausdinti, užteko bar kodo telefone. Iš kelių galimų variantų išsirinkom „Classic Pass“ bilietą (antrą pagal brangumą), į kurio kainą buvo įtrauktas turas su audio gidu po 40 rūmų kambarių, įėjimas į labirintų sodą, orandžeriją ir Gloriette terasą, nuo kurios atsiveria visai nebloga panorama. Iš visų minėtų dalykų įspūdingiausi, be abejo, buvo rūmai (fotografuoti juose neleidžiama). O ir audio gido pasakojama informacija nebuvo nuobodi. Tačiau daugiausiai džiaugsmo suteikė lakstymas po labirintus…

Austrija Viena
Labirintas – smagiausia dalis ne tik vaikams
Austrija Viena
O labirinto centre laukė dar vienas džiaugsmas – veidrodžių karalystė

Muziejų kvartalas – Museums Quartier

Muziejų kvartalas – muziejų, kultūros įstaigų, kavinukių ir parduotuvėlių kompleksas, su dideliu pagrindiniu kiemu ir keliais mažesniais kiemeliais. Leopoldo muziejuje eksponuojami austrų kolekcionieriaus Rudolfo Leopoldo sukaupti 19 – 20 a. menininkų darbai. Komplekso centre stūkso pilkas modernios architektūros pastatas, kuriame veikia šiuolaikinio meno muziejus MUMOK. Vasaromis kiemuose vyksta įvairūs renginiai, pvz. nemokami kino vakarai po atviru dangumi. 

Austrija Viena
Muziejų kvartalas ir MUMOK

Nemokamos lankytinos vietos Vienoje

Šv. Stepono katedra – Stephansdom

Šv. Stepono katedra yra Vienos simbolis ir svarbiausia Austrijos šventovė. Jos stogas dengtas šimtais tūkstančių margaspalvių plytelių. Į dangų stiebiasi (ir į kadrą netelpa) 137 metrų aukščio bokštas. Kitame bokšte kabo milžiniškas varpas „Pummerin“. Katedroje saugomas vertingas lobynas, o rūsiuose randasi katakombos. Norint visa tai pamatyti, galima įsigyti „all inclusive“ bilietą arba eiti į tik į pasirinktus objektus. Tačiau yra viena gera žinia – apsilankymas pačioje katedroje yra nemokamas. Daugiau informacijos kas ir kiek kainuoja yra čia

Austrija Viena
Šv. Stepono katedra – Stephansdom
Austrija Viena
Viduje

Vienos Rotušė – Wiener Rathaus

Vienos rotušė buvo pastatyta 19 a. antroje pusėje ir praminta „Naująja“, kadangi senąją rotušę miestas jau turėjo. Įspūdingas statinys atviras lankytojams. Tiek vietiniai, tiek miesto svečiai gali sudalyvauti nemokamoje ekskursijoje po kelias rotušės patalpas. Vasaromis prie rotušės vyksta nemokamas kino po atvirumi dangumi festivalis. Kiekvieną mielą vakarą galima žiūrėti įvairiausius neholivudinius filmus. Tačiau mums tą padaryti sutrukdė prapliupęs lietus. 

Austrija Viena
Vienos rotušė
Austrija Viena
Tuo metu prie rotušės veikė daugybė maisto kioskelių

Vienos parkai

Viena – labai žalias miestas. Todėl paskutinę vasaros dieną skyrėm keliems Vienos parkams. Visi jie nemokami ir puikiai pritaikyti tiek pasyviam, tiek aktyviam poilsiui.

Belvederio rūmų parkas

Barokiniai Belvederio rūmai (Schloss Belvedere) buvo pastatyti 18 a. pirmoje pusėje. Jie susideda iš žemutinių ir aukštutinių rūmų bei tarp jų vešinčio sodo. Belvedere rūmai buvo viena iš Habsburgų dinastijos valdovų rezidencijų. Šiandien čia sukaupta didžiulė Austrijos meno kūrinių kolekcija. Apsilankymas UNESCO saugomuose rūmuose yra mokamas, tačiau po parką pasivaikščioti nekainuos nė cento.

Austrija Viena
Belvedere rūmai ir parkas

Austrija Viena

Prater parkas

Poilsio ir pramogų parkas Prater siūlo pačias įvairiausias laisvalaikio praleidimo galimybes: nuo pasivaikščiojimo miško takeliais iki pasivažinėjimo traukinuku, nuo įvairiausių visai šeimai tinkančių atrakcionų iki Biergarten’ų (alaus restoranų, paprastai po atviru dangumi, gamtoje). Prater parke randasi 1897 m. pastatytas Vienos apžvalgos ratas (Wiener Riesenrad). Pasivažinėjimas juo kainuoja 10 €. Svarstėm, ar eiti į ratą, ar į Šv. Stepono katedrą. Laimėjo ratas… Be jo, parke dar tiek daug kitų atrakcionų ir pagundų, kad joms atsispirti sunku net ir suaugusiems. 

Austrija Viena Prater
Vienos apžvalgos ratas
Austrija Viena Prater
Viena – žalias miestas
Austrija Viena Prater
Vienos senamiestis. Katedra ir vėl netelpa į kadrą, bet bent jau bokštas matosi šįkart
Austrija Viena Prater
Pramogos Prater parke

Augarten parkas

Augarten parkas – dar viena ramybės ir poilsio oazė Vienoje. Palei jį driekiasi, nežinau, kaip čia gražiau pavadinti, tai tebūnie daržas – žolynas, kuriame vakarais kapstosi tiek jaunesni, tiek vyresni miesto gyventojai. Parko teritorijoje randasi buvęs gynybinis bokštas ir porceliano gamykla. Augarten parkas gal ir nepatenka į miesto svarbiausių lankytinų vietų sąrašą, bet ieškantiems nemokamų pramogų šiltomis dienomis, tai yra visai neprasta alternatyva, leidžianti užmesti akį į kasdienį Vienos gyvenimą. Parke po atviru dangumi įsikūręs „Kino wie noch nie“ (liet. „Kinas kaip dar niekada“) kinas ir baras. 

Austrija Viena
Augarten parkas ir buvęs gynybinis bokštas
Viena Austrija Augarten
Augarten parkas ir buvęs gynybinis bokštas

Dunojaus sala – Donauinsel

2,1 km ilgio Dunojaus sala buvo įrengta dirbtinai. Tai dar viena vietinių pamėgta vieta: vieni tingiai drybso Dunojaus pakrantėje, kiti bėgioja, treti važinėjasi riedlentėmis ar dviračiais, ketvirti sėdi pakrantės kavinėse. Penkti, tokie kaip mes, maitina amžinai alkanas gulbes, kurios lesalo reikalauja piktu šnypštimu ir kėsinimusi sužnaibyti kojas. O negavę ko nori, atsuka baltus plunksnuotus užpakalius…

Austrija Viena
Dunojaus sala
Austrija Viena
Pakrantėje barai
Austrija Viena
„Mes tokios alkanos… Šššš…Šššš…“
Austrija Viena
„Įsižeidus gulbė“

Kiti lankytini objektai Vienoje

Užkandžių turgus – Naschmarkt

Alkaniems (ne)rekomenduoju nukeliauti į Naschmarkt užkandžių turgų. Kadaise buvęs paprastas ūkininkų turgus, šiandien yra vienas didžiausių ir gausiausiai lankomų Vienoje. Ūkininkus pakeitė turkai (jų čia pasirodė daugiausia), prekiaujantys tokiomis gėrybėmis kaip įvairiausi prieskoniai alyvuogės, džiovinti vaisiai, baklava ir t.t. Taip pat netrūksta šviežių daržovių, vaisių, gėlių. Nedideli restoranėliai bei maisto kioskeliai vilioja tiek austriškos, tiek azijietiškos virtuvės skanumynais. Lankantis Vienoje paragaukit „Spritzer“ – balto arba raudono vyno, skiesto gazuotu mineraliniu vandeniu. Austrai dėl šio gėrimo išprotėję (ypač dėl baltojo), na o visiems kitiems tai yra skonio reikalas 🙂

Austrija Viena
Naschmarkt – užkandžių turgus
Austrija Viena
Mmm…
Austrija Viena
Spritzer – vynas su gazuotu mineraliniu vandeniu

Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus išvertus į lietuvių kalbą reikštų „Šimto vandenų namas“. Jis pavadintas austrų menininko Friedensreich Hundertwasser vardu. Tai yra paprastas gyvenamasis namas, kuriame žmogaus gyvenimas puikiai dera su gamta. Vasarą statinio stogas, balkonai ir terasos yra gausiai apžėlę. Hundertwasserhaus absoliučiai „iškrenta iš konteksto“ Vienoje. Gal kaip tik dėl to jis pasirodė vienas simpatiškiausių namų mieste. Pagaliau kažkas kitokio, kažkas nesimetriško ir chaotiško. Kažkas, ką vėliau pamačius nuotraukose, atsimeni, kas tai per daiktas. O šalimais trispalve mojo ir Lietuvos Respublikos ambasada. Ji įsikūrusi toje pačioje gatvėje, vos už keliasdešimties žingsnių nuo spalvingojo namo. 

Austrija Viena
Hundertwasserhaus

Tai tiek didingų žinių iš dar didingesnės Vienos.

Komentarai