Zagrebas. Ką pamatyti Kroatijos sostinėje?

Zagrebas. Ką pamatyti Kroatijos sostinėje?

„Važiuojam į Zagrebą. Kroatijos pajūrį aplankysim vėliau rudenį, kai ten kainos nukris“ – švaisčiausi svariais ir keliautojo piniginei draugiškais argumentais. Taip kelionėje iš Stambulo į Vilnių atsirado ir Kroatijos sostinė Zagrebas. Didžiausią šalies miestą kasmet aplanko daugybė turistų. Vieni apžiūrinėja bažnyčias, kiti eina į kapines, treti lipa ant kalno. O muziejų gerbėjai ploja rankomis – Zagrebe jiems rojus. Mes pasirinkom „visko po truputį“ variantą, t.y. pasikultūrinom senamiestyje, užsukom į katedrą, pasivaikščiojom kapinėse, pasportavom keliaudami į pilį, paganėm akis į gatvės meną ir t.t. O dabar apie viską iš eilės. Ką pamatyti Zagrebe?

Zagrebas: lankytinos vietos

Jelačiča aikštė

Jelačiča aikštė (Trg bana Jelačića) pavadinta generolo Josipo Jelačićo, žymaus Kroatijos generolo, vardu. Tai centrinė ir svarbiausia aikštė Zagrebe. Jos centre – minėto generolo statula. Švenčių metu čia pastatoma Kalėdų eglutė, čia sutinkami ir Naujieji metai. Vieni joje maitina balandžius, kiti laukia tramvajaus, treti traukia apsipirkinėti į Dolac turgų, ketvirti – į šalimais esančią Ilica gatvę (su visomis „Zara“, „Bershka“ ir pan.). Tai viena judriausių miesto vietų.

Kroatija. Zagrebas. Jelačiča aikštė
Jelačiča aikštė

Dolac turgus

Pačiame Zagrebo centre, „keli laiptai aukštyn“ nuo Jelačiča aikštės, jau beveik šimtmetį veikia Dolac turgus. Atidarytas jis buvo 1933 m. ir, laikui bėgant, tapo garsiausiu bei lankomiausiu visame mieste. Po atviru dangumi (tiksliau po raudonais skėčiais) ūkininkai prekiauja šviežiomis daržovėmis ir vaisiais, taip pat gėlėmis ir suvenyrais. Šalimais esančioje uždaroje patalpoje – žuvimi. Turgaus darbo laikas: šiokiadieniais 7:00 – 15:00 val., savaitgaliais – valanda arba dviem trumpiau.

Kroatija. Zagrebas
Dolac turgus

Kroatija Zagrebas

Turgaus aikštės pakraštyje stovi Kumica Barica paminklas. Kumica reiškia „moteris iš kaimo“, o Barica – vardas, kurį statulai išrinko Zagrebo gyventojai. Kumica Barica paminklas vaizduoja tipišką turgaus prekeivę – tradiciniais rūbais apsirengusią ir skarele ryšinčią ūkininkę. Keliaujančią iš provincijos į Zagrebą ir pintinėje ant galvos nešančią pačios užaugintas daržoves. Šiandien sutikti tokią tradicinę bobutę jau tikriausiai nepavyks. Tačiau prekyba turguje vyksta puikiai: vietiniai perka žuvį ir daržoves, turistai vaisius ir suvenyrus. 

Kroatija. Zagrebas
Kumica Barica statula

Zagrebo katedra

Aukščiausias pastatas Zagrebe yra ne koks nors verslo centras ar viešbutis, bet Zagrebo katedra (Zagrebacka katedrala). 108 m aukščio statinys anksčiau buvo aukščiausias visoje Kroatijoje, iki kol Splite iškilo 110 m „Westgate B“ bokštas. Katedra buvo įkurta 11 a. pab., 13 a. nusiaubė totoriai, o 1880 m. žemės drebėjimas. Šiandien – tai Zagrebo puošmena, kurios bokštai matosi iš daugelio miesto vietų. Verta užsukti ir į vidų, juolab, kad tai nieko nekainuoja.

Kroatija. Zagrebas. Katedra
Zagrebo katedra

Akmeniniai vartai

Akmeniniai vartai (Kamenita Vrata) yra vieninteliai išlikę buvusios Zagrebo gynybinės sienos vartai. Jie buvo pastatyti 13 a. Mediniai vartai visiškai sudegė 1731 m. Mistiniu būdu nenukentėjęs liko tik Dievo Motinos su kūdikiu paveikslas. Po šio įvykio vartuose įrengta koplytėlė, kurioje dar ir šiandien kabo tas pats paveikslas. Žmonės tiki jo stebuklingomis galiomis ir ateina čia uždegti žvakelių.

Kroatija. Zagrebas
Akmeniniai vartai

Šv. Morkaus bažnyčia

Spalvotu čerpiniu stogu akį patraukianti Šv. Morkaus bažnyčia (Crkva Sv. Marka) yra ne tik viena seniausių, bet ir labiausiai fotografuojamų visame mieste. Ji buvo pastatyta 13 a., o toks stogas ją puošia nuo 19 a. pab. Ant jo pavaizduoti Zagrebo ir Kroatijos, Dalmantijos bei Slavonijos herbai.

Kroatija. Zagrebas
Šv. Morkaus bažnyčia

Zagrebo žibintininkas

Zagrebo žibintininkas yra ne lankytinas objektas ar paminklas, o profesija. Senamiestyje dujiniai žibintai kas vakarą įžiebiami rankiniu būdu – tradiciškai, taip kaip kad tuomet, kai jie tik atsirado. O tą daro nenusakomo miklumo žibintininkas. Panašu, kad savo darbą jis išmano puikiai: lempai uždegti jam prireikia vos kelių sekundžių, neretai tiesiog einant pro šalį ir net nestabtelėjant. Kartais žibintininkas atvažiuoja dviračiu, kartais ateina pėsčiomis. Norint pamatyti šį reginį, senamiestyje (kur nor netoli Akmeninių vartų ar Šv. Morkaus bažnyčios) reikėtų pasirodyti dar prieš temstant.

Kroatija. Zagrebas
Zagrebo žibintininkas

Lotrščak bokštas

Lotrščak bokštas (Kula Lotrščak) viduramžiais tarnavo gynybiniais sumetimais, taip pat stebėti, ar mieste nekyla gaisras, nesiaučia vagys ir t.t. Apie užsiplieskusią ugnį ar artėjantį pavojų miestelėnus perspėdavo varpo dūžiai. Šiandien bokštas atlieka apžvalgos aikštelės vaidmenį. O jame stovinčios patrankos šūvis visiems praneša apie vidurdienį. Tokia tradicija atsidaro dar senais laikais, kai maždaug (bet ne tiksliai) vidurdienį kiekviena bažnyčia pradėdavo skalambyti varpais. Kiekviena sau, bet niekada kartu. Šitą reikalą reikėjo kažkaip sutvarkyti. Taip ir atsidaro tradicija: pirmiausia šūvis, skelbiantis vidurdienį, o tada visų bažnyčių varpai. O prie pat Lotrščak bokšto veikia seniausia Zagrebe viešojo transporto priemonė – funikulierius. Norint pasigrožėti miesto panorama galima pakilti į bokštą. Tačiau neprasti vaizdai matosi ir iš kitų apžvalgos aikštelių (prie pat bokšto ir netoli jo).

Kroatija. Zagrebas
Lotrščak bokštas
Kroatija Zagrebas
Funikulierius
Kroatija Zagrebas
Miesto panorama

Grič tunelis

Per II Pasaulinį karą po senamiesčiu buvo įrengtas 350 m ilgio Grič tunelis (Tunel Grič), sujungęs Mesnička ir Radićeva gatves. Iš pradžių jis buvo naudojamas kaip slėptuvė bombardavimo metu. Vėliau karts nuo karto jame įvykdavo koks nors renginys: tai reivo muzikos gerbėjų „tūsas“, tai teatro spektaklis, tai gėlių paroda. Tačiau reguliariai juo naudotis miestiečiai negalėjo. Visiems atviras tunelis tapo tik 2016 m. Tuneliu pereiti galima kasdien nuo 9:00 iki 21:00 val.

Kroatija. Zagrebas
Grič tunelis

Tkalčića gatvė

Senamiestyje esančią Tkalčića gatvę trumpai drūtai galima vadinti tiesiog barų gatve. Kaip kad jau galima nuspėti, čia įsikūrę vien tik restoranai, barai, pub’ai, aludės. Dieną čia šiek tiek ramiau. Tačiau turbūt bet kuriuo paros metu joje rasi bent vieną turistą, gurkšnojantį pusryčių alų 🙂 O veiksmo čia daugiausia nusileidus saulei.

Kroatija Zagrebas
Tkalčića gatvė

Zagrebo muziejai

O jau kiek Zagrebe muziejų! Archeologijos, Etnografijos, Technikos, Dailės ir Amatų, Šiuolaikinio Meno ir t.t. Taip pat Iliuzijų, Kankinimų, Medžioklės ir net Grybų. Jei mėnesį laiko gyventum Zagrebe, kasdien galėtum eiti vis į kitą muziejų – jų mieste virš 30. Ufff.

Nutrūkusių santykių muziejus

Mes užsukom į labiausiai intriguojančio pavadinimo Nutrūkusių santykių muziejų (Museum of Broken Relationships). Lankantis jame reikėtų nusiteikti daug skaityti. Muziejaus eksponatai yra patys keisčiausi: nuo kirvio, kuriuo buvo kapojami baldai iki pliušinės kirmėlės, kuriai buvo nutraukinėjamos kojos. Ir kiekvienas jų susijęs su jau pasibaigusiais santykiais. Apsilankymas muziejuje kainuoja 30 HRK (4 ). Daugiau informacijos galima rasti čia.

Kroatija Zagrebas
Eksponatas Nutrūkusių Santykių muziejuje

Dražen Petrović memorialinis muziejus

O kad jau lankėmės svečiuose pas krepšinio varžovus, pasidomėjau, ar mieste nėra kokio nors paminklo krepšiniui. Pasirodo yra. Zagrebe veikia krepšininko Dražen Petrović memorialinis muziejus (Muzejsko Memorijalni Centar Dražen Petrović). Jame mes nebuvom, tik pasisukinėjom aplinkui ir apžiūrėjom čia pat stovintį paminklą, skirtą Dražen Petrović atminti. Tiems, kurie kaip ir aš neprisimena ar nežino šio 1993 m. žuvusio krepšininko, trumpai papasakoju apie jį. Dražen Petrović – Kroatijos krepšinio legenda, vienas geriausių Europos krepšininkų ir vienas pirmųjų europiečių pradėjusių žaisti NBA. Beje, tame pačiame „Portland Trail Blazers“ klube, kuriame vėliau žaidė ir mūsų Arvydas Sabonis.

Kroatija Zagrebas
Paminklas Dražen Petrović

Medvedgrad tvirtovė

Zagrebo pakraštyje ant Medvednica kalno stūkso Medvedgrad tvirtovė. Ji buvo pastatyta 13 a. gynybiniais tikslais po to, kai totoriai apiplėšė ir sudegino Zagrebą. Pati tvirtovė nėra nei labai didelė, nei labai įspūdinga. Nedaug ir visokių užkaborių, po kuriuos būtų galima palandžioti. Bet užtat vaizdas iš bokšto nuostabus. Apsilankyti Medvedgrad tvirtovėje kainuoja 15 HRK (2). 

Kroatija Zagrebas
Medvedgrad pilis

Kroatija Zagrebas

Kroatija Zagrebas
Zagrebo panorama

Mirogoj kapinės

Nors tai gal ir kiek keistokas lankytinas objektas, bet ką daryti, kad tos Mirogoj kapinės yra be galo gražios! Ir be krašto didelės. Beveik visas „mirties miestas“. Atidarytos jos buvo 1876 m. Įspūdingiausias čia yra pagrindinis pastatas (ypatingai vasarą, skendintis žalumoje) ir paminklai jo galerijose. Kapinėse taip pat stovi paviljonai ir koplyčios. Labai keisti pasirodė antkapiai su iškaltais dar gyvų žmonių vardais ir gimimo datomis. Neatsiliko ir tie, ant kurių nebuvo ničnieko. Tiesiog akmenis paminklas, be vardo, datos, gėlių. Trūko tik iškalto užrašo iš serijos „parduodama“ arba „rezervuota“. Vėlinių metu Mirogoj kapinės turėtų atrodyti išvis įspūdingai.

Kroatija Zagrebas
Mirogoj kapinės

Kroatija Zagrebas

Kroatija Zagrebas

Grafiti

Menas – tai kai žiūri į paveikslą ir nė trupučio nenutuoki, kas jame pavaizduota. Ir paprastai už tai dar susimoki kažkiek. Tačiau, visa laimė, Zagrebo gatvės menas yra kiek kitoks. Visų pirma, supranti ką matai. Visų antra, grafiti piešiniai ant sienų yra visai neprasti. Kai kurie netgi labai originalūs. Ir visai tai nemokamai, tereikia truputį pasižvalgyti po miestą. Puikių grafiti darbų užtikom pakeliui link Dražen Petrović paminklo, Parke Opotovina (prie Tkalčića gatvės) ir Kneza Branimira gatvėje palei geležinkelio stotį. 

Kroatija Zagrebas

Kroatija Zagrebas

Komentarai